Postawmy sprawę jasno: praktycznie żadna nowocześnie zarządzana firma nie może się dziś obyć bez usług serwerowych. Potrzebujemy przestrzeni dyskowej online, aby przechowywać na niej ważną dokumentację, komunikować się z klientami za pośrednictwem poczty e-mail, prowadzić stronę internetową, a coraz częściej także do pracy zdalnej. Większość firm korzysta tutaj z usługi wirtualnej, czyli wykupuje miejsce na serwerze współdzielonym lub dedykowanym. Alternatywą dla obu tych rozwiązań jest zbudowanie własnego, fizycznego serwera w firmie. Jakie są zalety i wady każdego z tych wariantów? Dowiedz się z naszego poradnika.
Serwer fizyczny nie jest niczym innym, jak bardzo wydajnym komputerem z dużą powierzchnią dyskową. Urządzenie pracuje w tzw. serwerowni, czyli specjalnym pomieszczeniu, w którym musi być zapewniona dobra wentylacja oraz chłodzenie. W zależności od faktycznych potrzeb firmy, można zdecydować się także na kompaktowy wariant serwera fizycznego, czyli tzw. serwer NAS, który spokojnie może sobie stać w pomieszczeniu biurowym.
Zakup serwera fizycznego wiąże się z niemałym wydatkiem – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (cena zależy od rodzaju serwera oraz oczywiście przestrzeni dyskowej). Doliczyć do tego trzeba ewentualny koszt zbudowania serwerowni oraz obsługi serwera przez fachowca (serwis, naprawy, usuwanie awarii etc.).
Fizyczny serwer jest opcją wartą rozważenia w sytuacji, gdy firmie zależy na maksymalnym poziomie bezpieczeństwa danych, ale jednocześnie przedsiębiorstwo będzie w stanie je sobie zapewnić we własnym zakresie. Może to być również opłacalne – zwłaszcza na dłuższą metę – dla tych firm, które przechowują ogromne ilości danych.
Zalety fizycznego serwera:
Wady fizycznego serwera:
Fizyczny serwer w siedzibie firmy bez wątpienia jest opcją dość kłopotliwą. Dlatego już wiele lat temu uruchomiono usługę outsourcingową, która polega na udostępnianiu przestrzeni dyskowej na serwerze należącym do innego podmiotu – wszystko w ramach popularnego hostingu.
Jest to opcja, którą zdecydowanie można polecić mniejszym firmom oraz przedsiębiorstwom, które nie są w stanie we własnym zakresie zapewnić opieki technicznej nad fizycznym serwerem.
Zalety wirtualnej usługi serwerowej:
Wady wirtualnej usługi serwerowej:
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.