Data wpisu: 04.12.2020

Fizyczny serwer w firmie czy usługa wirtualna? Zalety i wady obu rozwiązań

Postawmy sprawę jasno: praktycznie żadna nowocześnie zarządzana firma nie może się dziś obyć bez usług serwerowych. Potrzebujemy przestrzeni dyskowej online, aby przechowywać na niej ważną dokumentację, komunikować się z klientami za pośrednictwem poczty e-mail, prowadzić stronę internetową, a coraz częściej także do pracy zdalnej. Większość firm korzysta tutaj z usługi wirtualnej, czyli wykupuje miejsce na serwerze współdzielonym lub dedykowanym. Alternatywą dla obu tych rozwiązań jest zbudowanie własnego, fizycznego serwera w firmie. Jakie są zalety i wady każdego z tych wariantów? Dowiedz się z naszego poradnika.

Fizyczny serwer: co to takiego?

Serwer fizyczny nie jest niczym innym, jak bardzo wydajnym komputerem z dużą powierzchnią dyskową. Urządzenie pracuje w tzw. serwerowni, czyli specjalnym pomieszczeniu, w którym musi być zapewniona dobra wentylacja oraz chłodzenie. W zależności od faktycznych potrzeb firmy, można zdecydować się także na kompaktowy wariant serwera fizycznego, czyli tzw. serwer NAS, który spokojnie może sobie stać w pomieszczeniu biurowym.

Zakup serwera fizycznego wiąże się z niemałym wydatkiem – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (cena zależy od rodzaju serwera oraz oczywiście przestrzeni dyskowej). Doliczyć do tego trzeba ewentualny koszt zbudowania serwerowni oraz obsługi serwera przez fachowca (serwis, naprawy, usuwanie awarii etc.).

Fizyczny serwer jest opcją wartą rozważenia w sytuacji, gdy firmie zależy na maksymalnym poziomie bezpieczeństwa danych, ale jednocześnie przedsiębiorstwo będzie w stanie je sobie zapewnić we własnym zakresie. Może to być również opłacalne – zwłaszcza na dłuższą metę – dla tych firm, które przechowują ogromne ilości danych.

Zalety fizycznego serwera:

 • Jest zawsze pod ręką
 • Można go dowolnie rozbudowywać
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa – ale za jego zapewnienie odpowiada wyłącznie właściciel serwera

Wady fizycznego serwera:

 • Kosztowny w zakupie
 • Może być konieczne stworzenie specjalnej serwerowni
 • Konieczność zapewnienia serwisu i opieki technicznej we własnym zakresie
 • Wysokie ryzyko utraty danych w razie np. pożaru

Może w takim razie usługa zewnętrzna?

Fizyczny serwer w siedzibie firmy bez wątpienia jest opcją dość kłopotliwą. Dlatego już wiele lat temu uruchomiono usługę outsourcingową, która polega na udostępnianiu przestrzeni dyskowej na serwerze należącym do innego podmiotu – wszystko w ramach popularnego hostingu.

Jest to opcja, którą zdecydowanie można polecić mniejszym firmom oraz przedsiębiorstwom, które nie są w stanie we własnym zakresie zapewnić opieki technicznej nad fizycznym serwerem.

Zalety wirtualnej usługi serwerowej:

 • Święty spokój – za działanie, serwisowanie i obsługę techniczną serwera odpowiada dostawca usługi
 • Niski koszt
 • Unikamy kosztownej inwestycji na starcie
 • Elastyczność – usługę wirtualną można idealnie dopasować do aktualnych potrzeb firmy i ewentualnie modyfikować ją w przyszłości

Wady wirtualnej usługi serwerowej:

 • Udostępniając firmowe dane zewnętrznemu podmiotowi jesteśmy praktycznie całkowicie zdani na jego profesjonalizm
 • Usługa może być dość kosztowna, gdy w grę wchodzi potrzeba udostępniania ogromnej przestrzeni dyskowej

Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry