Data wpisu: 13.06.2017

Jaka ilość miejsca na serwerze jest potrzebna Twojej firmie? Od czego to zależy?

Ilość przyznawanej przestrzeni dyskowej, to jeden z dwóch elementów, na które w pierwszej kolejności zwracają uwagę przedsiębiorcy szukający usługi hostingu (drugim jest oczywiście cena). Problem w tym, że ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z tą branżą i nie specjalizuje się w zagadnieniach IT, nie będzie potrafił ocenić, ile tego miejsca jest mu właściwie potrzebne. 1 GB? 10 GB? 100 GB? W dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci, nad czym warto się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Ile miejsca „zajmuje” przeciętna strona internetowa?

To pytanie bardzo często zadają nam klienci zainteresowani wykupieniem usługi hostingu, ale niestety – nie ma na nie prostej odpowiedzi. Strona internetowa może zajmować od 50 MB (prosta wizytówka, bez fajerwerków) do nawet 1000 MB (rozbudowana witryna z dużą liczbą zdjęć w normalnej jakości i filmami). Z kolei portal internetowy wypełniony ogromną ilością contentu graficznego, może „ważyć” nawet kilka gigabajtów. Oczywiście są to skrajne przypadki.

Jak widać na potrzeby średnio rozbudowanej strony www powinno wystarczyć około 1000 MB miejsca na serwerze, ale tutaj binarne widzenie rzeczywistości się nie sprawdza. Praktycznie każdy przedsiębiorca mający stronę internetową, ma także różne adresy e-mail, na które trafiają setki wiadomości miesięcznie. One także zajmują miejsce na serwerze – znane są nam przypadki kont, które generowały po kilka gigabajtów danych miesięcznie.

Jak dobrać ilość miejsca na serwerze?

W przypadku zdyscyplinowanych użytkowników, którzy archiwizują pocztę e-mail i usuwają wiadomości z serwera, a także posiadają tylko jedną, standardową stronę www, w zupełni powinna wystarczyć przestrzeń na poziomie 1 GB.

Jeśli jednak firma jest dość rozbudowana, do tego stale zatrudnia nowych pracowników i udostępnia im adresy e-mail, to taka ilość może być niewystarczająca. Wówczas lepiej jest wybrać wyższy pakiet (np. 10 GB), co zawsze jest tańsze, niż dopłacanie za przekroczony limit.

Ważne!

Wybierając pakiet hostingowy zwróć uwagę nie tylko na limit danych, ale także na limit transferu, który zwykle jest podawany w ujęciu rocznym. Chodzi o to, jaka łączna ilość danych może być zapisana i pobrana z serwera w ciągu 365/366 dni.

Opcja płynnej zmiany planu

Profesjonalny dostawca hostingu powinien umożliwiać swoim klientom bezproblemową zmianę wybranego pakietu, i to bez dodatkowych kosztów. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, które przewidują, że w przyszłości mogą rozbudować swoją strukturę, co będzie się wiązać ze wzrostem liczby kont pocztowych oraz znacznym zwiększeniem ilości zasobów obecnych na stronie.

Prostym przykładem może być firma X, która zaczyna od zwykłej strony internetowej, ale po 2-3 latach rozwija się i uruchamia pod tą samą domeną sklep online. Wiadomo, że obciążenie serwera gwałtownie wzrośnie, dlatego konieczne będzie zwiększenie ilości miejsca, a wręcz przejście na inny (dedykowany) rodzaj serwera.

Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o kopiach zapasowych, które także są przechowywane na serwerze i mogą zająć drugie tyle miejsca. Dlatego wybierając pakiet dobrze jest zostawić sobie rozsądny zapas, niż wykupić zbyt małą ilość miejsca i każdorazowo dopłacać za przekroczenie limitu.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry