Data wpisu: 04.08.2015

Komu zlecić stworzenie strony internetowej?

Gdy zamierzamy wybudować dom lub przeprowadzić remont mieszkania, zwykle staramy się znaleźć godnych zaufania wykonawców. Obawiamy się niedotrzymania terminu, bałaganu, zniszczenia czegoś cennego i ciągłych nerwów. W tym przypadku tracimy jednak praktycznie tylko pieniądze. Zła strona internetowa firmy może przynieść poważniejsze konsekwencje, włącznie ze zniszczeniem opinii i odpływem klientów. Dlatego zlecając stworzenie własnej witryny www trzeba bardzo rozważnie wybrać wykonawcę.

Cena nie czyni cudów

Jeśli zdecydowaliśmy się już na założenie własnej strony internetowej, to absolutnie nie możemy tutaj szukać zbyt daleko idących oszczędności. Strona jest dla firmy tym, czym strój dla handlowca, szyld na budynku czy uśmiech na ustach sekretarki. Robi tzw. pierwsze wrażenie. Od niego w dużej mierze zależy, czy nasz potencjalny klient zdecyduje się bliżej poznać naszą ofertę lub od razu ją odrzucić.

Strona musi zatem wyglądać profesjonalnie, ale to nie wszystko. Liczy się także, jak się z niej korzysta. Co z tego, że zainwestujemy w przepiękną grafikę i powitalny filmik, skoro użytkownik nie będzie w stanie znaleźć naszych danych kontaktowych lub cennika? Użyteczność strony ma bardzo duże znaczenie i nie wolno o niej zapominać.

Jeśli za wszelką cenę będziemy chcieli zaoszczędzić na budowie strony, z pewnością wykonawca pominie któryś z elementów decydujących o skuteczności witryny. Albo zaprojektuje ją byle jak w oparciu o gotowy szablon i dostaniemy coś, co w żaden sposób nie wyróżni naszej oferty z tłumu, albo kupimy piękną wydmuszkę, z czasem irytującą swoim brakiem funkcjonalności.

Nie musimy oczywiście od razu inwestować w webmasterski i graficzny majstersztyk. Nie idźmy jednak na skróty i nie szukajmy wykonawcy wśród osób podejrzanie tanich. Nie da się bowiem wykonać dobrej strony www za np. 500 złotych.

Bazujmy na doświadczeniu agencji

Na rynku działa mnóstwo agencji reklamowych i interaktywnych, które zajmują się kompleksowym projektowaniem stron www. To bardzo wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który nie ma czasu na ciągłe analizowanie pomysłów wykonawcy i chce być obsłużony od A do Z. Rzuca pomysł, nakreśla swoje wymagania, ustala cenę, podpisuje umowę i w wyznaczonym terminie otrzymuje gotową stronę.

Jak wybrać dobrą agencję? Na pewno warto zapoznać się z jej dokonaniami. Każda firma ma własne portfolio zrealizowanych prac. Jeśli odpowiada nam styl, możemy przejść do dalszej analizy. Zapytajmy o to, jakie elementy strony zostaną stworzone w uzgodnionej cenie, czy firma zapewnia nam hosting i wykupienie domeny, czy otrzymamy system do zarządzania treścią (to bardzo ważna sprawa, bo uniezależnia nas od wykonawcy w momencie, gdy chcemy uzupełnić teksty na stronie). Wszystko to ma wpływ na ostateczną cenę.

Warto oczywiście poszukać opinii o wybranym wykonawcy w sieci, popytać wśród znajomych, być może nawet napisać do firm, które już współpracowały z wybraną przez nas agencją . Sprawdźmy, od jak dawna firma istnieje na rynku, ile projektów zrealizowała. Im bogatsze doświadczenie, tym mniejsza szansa trafienia na niesolidnego partnera.

Jak ktoś jest od wszystkiego, to…

Cuda się zdarzają i bywają wykonawcy, którzy produkują solidne strony www w pojedynkę, biorąc za to umiarkowane wynagrodzenie. Generalnie jednak rzadko trafia się sytuacja, w której jeden człowiek jest zarówno utalentowanym programistą i grafikiem. A obie umiejętności są niezbędne do stworzenia dobrej strony. To kolejny plus dla agencji.

Duża firma zatrudnia specjalistów z kilku dziedzin, w dodatku często przekazuje klientowi dedykowanego konsultanta, który na bieżąco omawia z nim poszczególne etapy projektu, tłumacząc zawiłe sformułowania. Takie rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ zdejmuje z barków zleceniodawcy konieczność zatwierdzania każdej zmiany i rozumienia skomplikowanych procesów programistycznych.

Stronę www buduje się na lata. Jej celem ma być umocnienie profesjonalnego wizerunku firmy. To inwestycja, a nie zbytek i tak właśnie należy do sprawy podchodzić decydując się na ofertę konkretnego wykonawcy.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry