Data wpisu: 12.12.2017

Serwer tu, domena tam. Z jakimi problemami się to wiąże?

Posiadanie strony internetowej wymaga co najmniej dwóch rzeczy. Pierwszą jest wykupienie miejsca na serwerze (tam będą znajdować się wszystkie zasoby witryny), a drugą zarejestrowanie domeny, która będzie adresem serwisu internetowego. Zdarza się, że przedsiębiorcy korzystają z usług dwóch różnych dostawców, co wydaje się niezłym rozwiązaniem (można zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie), ale na dłuższą metę rodzi poważne problemy. Jakie? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Świeży przykład

Mamy klienta, dla którego jakiś czas temu stworzyliśmy stronę internetową. Klient wcześniej miał witrynę, ale jej jakość pozostawiała wiele do życzenia. Posiadał własną domenę wykupioną w firmie X. Nam zlecił przygotowanie nowej witryny i umieszczenie jej na jednym z naszych serwerów. Pomimo, iż wielokrotnie przypominaliśmy mu o możliwości przeniesienia domeny do naszych zasobów, klient się na to nie zdecydował (pewnie z braku czasu, zapominalstwa).

Minęło trochę czasu i pewnego dnia klient odezwał się do nas z pretensjami, że strona nie działa, nie można odbierać maili, ogólnie jest słabo. Sprawdziliśmy to dokładnie i okazało się, że u nas wszystko jest w jak najlepszym porządku. Nie ma awarii serwera, więc problem musi być gdzieś indziej.

Wynik krótkiego „śledztwa” był łatwy do przewidzenia. Klient nie opłacił przedłużenia domeny. Był święcie przekonany, że faktura, którą otrzymał od dostawcy, jest próbą oszustwa, bo przecież „wszystko przeniósł do Solumy”. Nie przeniósł – domena została tam, gdzie była wcześniej. No i zrobił się problem.

Oczywiście sprawę załatwiło uregulowanie zaległej faktury. Strona wróciła, maile znów działają. Dwa dni stresu przekonały jednak klienta, że nasza wcześniejsza rada była słuszna. Aktualnie domena została już przeniesiona do naszych zasobów.

Takie problemy są na porządku dziennym

Każdy przedsiębiorca regularnie otrzymuje dziesiątki różnych faktur, umów i innych dokumentów. Nie dziwimy się, że nasz klient przeoczył kwestię przedłużenia domeny, ponieważ na co dzień nie zajmuje się sprawami swojej strony www – skoro witryna działa, to czym tu się przejmować? Po czasie zapomina się też, gdzie zostały wykupione takie usługi, jak serwer i domena.

Właśnie dlatego zawsze zalecamy naszym klientom, aby w momencie tworzenia dla nich strony internetowej, wykupić u nas komplet usług. Nie są to duże pieniądze, dlatego nie chodzi nam wcale o zbijanie kokosów. To po prostu wygodne zarówno dla klientów, jak i dla nas. Bierzemy odpowiedzialność za działanie witryny, jednak wyłącznie w granicach naszych kompetencji. Nie możemy ręczyć, że strona będzie zawsze aktywna, skoro nie wiemy, czy klient opłacił serwer lub domenę.

Wykupienie usług związanych z funkcjonowaniem strony internetowej u jednego dostawcy jest bardzo korzystne. Nie tylko pod względem cenowym, ale przede wszystkim dlatego, że klient otrzymuje przypomnienie o konieczności przedłużenia abonamentu z odpowiednim wyprzedzeniem i od jednej firmy. Nie ma bałaganu, domysłów, niepotrzebnych nerwów. To taki wpis ku przestrodze.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry