Data wpisu: 15.05.2018

Dlaczego warto mieć domenę .pl? Poznaj najważniejsze korzyści

Założyłeś firmę lub nową markę i zupełnie naturalne jest dla Ciebie, że kolejnym krokiem będzie uruchomienie strony internetowej. Musisz zacząć od wykupienia domeny, pod którą ta witryna zostanie „zaparkowana”. To nie zawsze jest proste. Rynek wolnych domen szybko się kurczy, a te najbardziej atrakcyjne potrafią osiągać astronomiczne ceny. Na jednym z pewnością nie warto oszczędzać. Chodzi o polskie rozszerzenie domeny, czyli dopisek .pl. Dlaczego wybór polskiej domeny internetowej Ci się opłaci? Poznaj podstawowe argumenty.

Większe zaufanie klientów

To najważniejszy powód, dla którego firma działająca na polskim rynku powinna uruchomić stronę internetową pod domeną .pl. Takie rozszerzenie jest pozytywnie odbierane przez rodzimych klientów. Z tego samego powodu planując ekspansję na rynek niemiecki powinieneś mieć stronę .de, a na globalny: .com.

Wielu przedsiębiorców bagatelizuje ten argument i rejestruje domeny z modnym rozszerzeniem np. .eu. Nie jest to wielki błąd, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że dla przeciętnego polskiego klienta strona pod taką domeną wciąż jest znacznie mniej wiarygodna niż ta z rozszerzeniem .pl.

Adres jest łatwiejszy do zapamiętania

Bardzo ważny argument. Wielu klientów nie zwraca szczególnej uwagi na to, jaki jest dokładny adres strony danej firmy czy marki. Mechanicznie wpisują więc domenę z .pl na końcu, bo wychodzą z założenia, że polski przedsiębiorca korzysta właśnie z takiego rozszerzenia. Poza tym o wiele łatwiej jest zapamiętać adres www.jankowalski.pl niż www.jankowalski.com.pl czy www.jankowalski.eu.

Przepisy prawa

Przed zarejestrowaniem domeny koniecznie sprawdź, czy polskie prawo nie nakłada na Ciebie obowiązku „zaparkowania” strony pod adresem z .pl na końcu. Taki wymóg dotyczy chociażby firm hazardowych oferujących zakłady wzajemne online. Jeśli firma nie ma strony www z polską domeną, to na pewno nie otrzyma koncesji na przyjmowanie zakładów.

Jest coraz mniej atrakcyjnych domen .pl

Nawet jeśli z jakichś powodów nie chcesz teraz rejestrować swojej strony internetowej pod domeną .pl, to i tak ją wykup. Nie jest to drogie, a przynajmniej będziesz mieć pole manewru w przyszłości. W praktyce znalezienie wolnej, generycznej domeny .pl (czyli niezwiązanej z nazwą marki) jest coraz trudniejsze. Na rynku nie brakuje spekulantów, którzy masowo wykupują domeny, by później na nich sowicie zarabiać.

Wniosek nasuwa się więc sam. Zarejestrowanie domeny .pl, pod którą docelowo ma się znaleźć Twoja strona internetowa, jest bardzo opłacalne i nie warto z tym zwlekać. Pamiętaj również o wykupieniu domen, które mają podobne brzmienie – dzięki temu zlikwidujesz ryzyko podszywania się pod Twój biznes przez nieuczciwą konkurencję.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry