Data wpisu: 12.04.2019

Darmowe dodatki na stronę internetową: nie chcesz ich mieć na Twojej witrynie!

Strona internetowa to ten rodzaj oprogramowania, bez którego trudno sobie dziś wyobrazić prowadzenie i rozwijanie jakiegokolwiek biznesu. Witryna umożliwia pozyskiwanie klientów z sieci, kreowanie profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa oraz przekazywanie informacji o ofercie. Wciąż jednak nie brakuje firm, które do tematu stworzenia wizerunkowej strony internetowej podchodzą po macoszemu, na każdym kroku szukając oszczędności. Jednym z popularniejszych sposobów jest korzystanie z darmowych dodatków na stronę internetową, które można pobrać z różnych serwisów pod postacią kodu HTML. Uwierz: nie chcesz ich mieć na Twojej witrynie.

Czym są te darmowe dodatki?

Strona internetowa składa się z wielu elementów, które decydują zarówno o jej estetyce, jak i funkcjonalności. Dzięki nim użytkownik może łatwo znaleźć na witrynie istotne dla siebie informacje, szybko nawiązać kontakt z właścicielem strony czy po prostu przyjemnie spędzić kilkanaście sekund swojego życia.

Na profesjonalnej stronie nie ma jednak miejsca na amatorskie dodatki, które swoim wyglądem i działaniem przypominają nam późne lata 90. Analizując zawartość wielu stron dochodzimy jednak do wniosku, że nie brakuje przedsiębiorców, którym to najwyraźniej nie przeszkadza. Skoro coś jest darmowe, to nie ma się czego czepiać, prawda? No właśnie nie do końca.

Darmowe dodatki na strony internetowe to wszelkie elementy, które można umieścić na witrynie niezależnie od układu strony i jej tematyki. Przykładowo:

  • Kalendarz
  • Box z prognozą pogody
  • Licznik odwiedzin
  • Licznik użytkowników online
  • Zegar
  • Kalkulator odległości
  • Box z cytatem dnia

Abstrahując już od tego, że takie dodatki w ogóle nie są potrzebne na stronach wizerunkowych (firmowych), to jeszcze, z uwagi na amatorski design i infantylność, mogą całkowicie zepsuć wygląd layoutu i narazić przedsiębiorstwo na śmieszność.

Nie ma nic za darmo

Serwisy udostępniające rzekomo darmowe dodatki na stronę internetową nie robią tego bezinteresownie. Przede wszystkim trzeba się liczyć z tym, że do pobranego elementu zostanie dołączona reklama – nie wiadomo czego, nie wiadomo jaka. To w oczywisty sposób wpłynie negatywnie na design strony i zaszkodzi marce przedsiębiorstwa.

Ponadto nigdy nie mamy pewności, czy pobrany i umieszczony na stronie (a więc i na serwerze) element nie jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Jest to zatem ogromne ryzyko dla bezpieczeństwa strony i jej zasobów.

Podsumowując: jeśli masz pomysł na umieszczenie jakiegoś ciekawego dodatku na firmowej stronie internetowej (np. okno pop-up zachęcające użytkownika do pozostania na witrynie), to albo skorzystaj z rozwiązania komercyjnego, prezentującego wysoki poziom graficzny i funkcjonalny, albo zleć stworzenie takiego dodatku według indywidualnego projektu.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry