Data wpisu: 25.09.2018

Jakie dane powinien Ci przekazać producent Twojej strony internetowej?

Strona gotowa, podoba się, można więc rozliczyć usługę i rozstać się z wykonawcą. Nie tak szybko! Producent Twojej strony internetowej musi Ci jeszcze przekazać sporo bardzo ważnych danych i informacji, dzięki którym będziesz mieć możliwość samodzielnego zarządzania witryną lub zlecenia tego innym firmom czy pracownikom. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką checklistę – zajrzyj do niej przed oficjalnym zakończeniem współpracy z wykonawcą strony.

Dane do logowania do systemu CMS

CMS to system do zarządzania treścią strony. Jako właściciel witryny musisz uzyskać do niego dostęp, aby móc np. publikować nowe artykuły na blogu czy aktualizować ofertę. Obowiązkiem wykonawcy strony jest udostępnić Ci dane do logowania.

Dane do serwera

Jeśli nie powierzasz administrowania stroną jej wykonawcy, to producent witryny musi Ci przekazać informacje na temat hostingu. Chodzi nie tylko o dostawcę tej usługi, ale także o dane użytkownika i logowania do indywidualnego panelu klienta. Koniecznie zorientuj się, czy umowa z agencją nie przewiduje, że to ona będzie pośrednikiem w korzystaniu z usługi hostingowej.

Dane do poczty e-mail

Jeśli w zakresie obowiązków wykonawcy strony było również wykupienie domeny i stworzenie adresów mailowych dla Twojej firmy, to oczywiście producent musi udostępnić Ci wszystkie dane do logowania. Poproś również o przekazanie instrukcji połączenia poczty e-mail z popularnymi usługami pocztowymi, jak Gmail czy Outlook. Umożliwi Ci to importowanie wiadomości z serwera prosto na skrzynkę, z której najczęściej korzystasz.

Koniecznie dopilnuj, by producent strony przekazał Ci wszystkie te dane, a następnie zachowaj je w bezpiecznym miejscu. Nie zapomnij o zmianie haseł! Pamiętaj również, by nie udostępniać tych danych przypadkowym osobom.

Jeśli natomiast masz pełne zaufanie do agencji i jesteś zadowolony z obsługi, to możesz zlecić jej administrowanie witryną, co jest bardzo wygodne, ale oczywiście wiąże się z ponoszeniem określonego kosztu.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry