Data wpisu: 03.09.2015

Mamy pierwszą w historii stronę internetową! Niemożliwe? A jednak! Plus kilka innych ciekawostek

Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądały pierwsze strony www? Sądzicie, że były proste, mało zaawansowane graficznie? Jesteście blisko. Mamy dla Was prawdziwą ciekawostkę, czyli potwierdzoną, pierwszą w historii sieci stronę internetową. Do kogo należała? Czego dotyczyła? Szczegóły poniżej.

Amerykanie się spóźnili. Pierwsi byli Europejczycy

Pierwsza strona internetowa powstała dokładnie 6 sierpnia 1991 roku. Jej twórcą był niejaki Tim Berners-Lee, brytyjski naukowiec. Witryna, bardzo prosta i oparta na hipertekście, ruszyła dzięki wsparciu ośrodka CERN w Genewie. Tak, tego samego, który dziś zajmuje się szukaniem idei początku, czyli obsługą Wielkiego Zderzacza Hadronów. Właśnie CERN zawdzięczamy to, co dziś znamy pod nazwą „strona internetowa www”. Pora sprawdzić, jak to wszystko wyglądało na początku. Mamy dla Was link – bezpieczny:

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Tak właśnie wyglądała pierwsza w historii strona www. Dziś znów jest dostępna w sieci, aby pełnić funkcję ciekawostki historycznej. Prawda, że kompletnie nie przypomina współczesnych, choćby najprostszych witryn? Rzuca się w oczy, że na początku lat 90. główną oś stron miała tworzyć zawartość tekstowa. Gdzieś po drodze tę ideę chyba zagubiliśmy.

Wielka kariera Internetu

Około rok po uruchomieniu pierwszej strony www, zaczęto używać hasła: „surfować po Internecie”. Po raz pierwszy pojawiło się ono w artykule przygotowanym przez bibliotekę Jean Armour Polly i bardzo szybko przyjęło się na całym świecie. Kariera sieci i powstających w zastraszającym tempie stron nabrała rozpędu, aby osiągnąć dzisiejszy poziom. Szacuje się, że w tej właśnie chwili z Internetem mogą łączyć się ponad 3 miliardy ludzi, z czego około 2,5 miliarda robi to przez urządzenia mobilne.

Być może jedna osoba z tego globalnego tłumu właśnie pisze e-mail ze szczytu Mount Everestu, bo jak się okazuje, do najwyższego miejsca na Ziemi także dociera sygnał LTE.

Oficjalne dane podają, że pierwsza reklama została wyemitowana w sieci w 1994 roku. Był to klasyczny obecnie banner wykupiony przez amerykańską firmę AT&T. Do dziś kampanie bannerowe są zdecydowanie najpopularniejsze, osiągając blisko 40% udziały w rynku. Bardzo szybko gonią je jednak działania SEM.

Pierwsza strona była wyborem. Dziś to już konieczność

Błyskawiczny rozwój Internetu jest absolutnym fenomenem. To niesamowite, że już w ciągu 4 lat od debiutu sieci dostęp do niej miało ponad 50 milionów osób. Aby osiągnąć taki wynik, technologia telefoniczna musiała się rozwijać 75 lat, a telewizja 13.

Wszystkie te informacje  i ciekawostki dowodzą jednego – Internet jest bezsprzecznie kluczowym medium wykorzystywanym do promocji i budowania marki. Firma, która rezygnuje z posiadania własnej strony internetowej sama skazuje się na znaczne ograniczenie zasięgu i wyklucza się z walki o gigantyczną grupę klientów. Sieć będzie się rozwijać, nie ma co do tego żadnych wątpliwości, i jest kwestią czasu, gdy większa część działalności handlowej zostanie przeniesiona wyłącznie do Internetu. Dzisiejsze straty będzie więc bardzo trudno odrobić.

 


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry