Data wpisu: 11.02.2021

To już koniec Flash Playera na stronach WWW

Masz na swojej stronie internetowej elementy wyświetlane dzięki wtyczce Flash Player? Jak najszybciej je usuń! Bardzo popularna wtyczka właśnie straciła wsparcie ze strony Adobe, a niedługo zostanie także usunięta z systemu Windows 10. Dalsze korzystanie z Flash Playera na stronie mocno zaszkodzi wizerunkowi marki przedsiębiorstwa.

Kwestia (nie)bezpieczeństwa

Flash Player jest z nami od 1996 roku i bez wątpienia stał się jednym z najważniejszych narzędzi internetowych. Wtyczka od lat znajduje się jednak na cenzurowanym, ponieważ ma poważne problemy z zabezpieczeniami – w efekcie regularnie jest wykorzystywana do przeprowadzania ataków na strony internetowe, które zawierają elementy multimedialne wyświetlane w technologii flash. Kolejne aktualizacje zbyt wiele nie zmieniły, dlatego kolejni giganci Internetu zapowiadali zakończenie wsparcia dla wtyczki.

Teraz przyszedł czas na samo Adobe, które jest właścicielem Flash Playera. Firma ogłosiła zakończenie wsparcia dla wtyczki 31 grudnia 2020 roku. Oznacza to, że nie będą już wypuszczane żadne aktualizacje. Dalsze korzystanie z Flash Playera na stronie jest więc bardzo niebezpieczne – zarówno z punktu widzenia dbałości o wizerunek marki przedsiębiorstwa, jak również dane użytkowników odwiedzających witrynę.

Adobe poinformowało również, że od 12 stycznia 2021 roku wszystkie treści odtwarzane przez Flash Playera będą automatycznie blokowane. Czyli: jeśli masz na stronie np. ruchome elementy graficzne korzystające z tej wtyczki, to osoby odwiedzające witrynę ich nie zobaczą, co fatalnie odbije się na estetyce strony i podważy zaufanie do firmy (wyświetli się komunikat o zagrożeniu).

Ciąg dalszy kłopotów Flash Playera

Do grona firm, które zaprzestają wsparcia dla tej technologii właśnie dołączył Microsoft. Koncern poinformował, że najnowsza aktualizacja Windowsa 10 ostatecznie usunie Flash Playera. Wtyczka przestanie być również dostępna w przeglądarkach Internet Explorer oraz Edge.

Wcześniej zakończenie wsparcia dla Flash Playera ogłosiło Google – w 2021 roku przeglądarka Chrome przestanie obsługiwać elementy wyświetlane w tej technologii. Na podobny krok zdecydowała się Mozilla, która wycofa wsparcie dla Flash Playera w przeglądarce Firefox od wersji 85.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry