Data wpisu: 07.01.2021

Facebook zapłaci za „błąd”, który naraził na straty reklamodawców

Facebook jest obecnie jedną z dwóch najpopularniejszych sieci reklamowych w Internecie (obok Google), która generuje miliardowe przychody. Reklamodawcy mogą jednak mieć coraz większe wątpliwości, czy aby na pewno wyniki ich kampanii są prawidłowo analizowane przez algorytm. Właśnie wybuchła kolejna już w ostatnich latach afera, która podważa rzetelność systemu reklamowego Facebooka.

Geneza problemu

Facebook przyznał się do tego, że przez cały rok – od sierpnia 2019 do sierpnia 2020 – dostarczał reklamodawcom fałszywe dane na temat skuteczności ich kampanii reklamowych. Gigant oczywiście zasłania się błędem, ale trudno w to bezkrytycznie uwierzyć. Po pierwsze: problem został wykryty po bardzo długim czasie. Po drugie: Facebook ma już na koncie inne wpadki o podobnym charakterze.

O sprawie poinformował The Wall Street Journal. Dziennikarze dotarli do informacji, które powinny mocno zaniepokoić reklamodawców. Okazuje się, że w przytoczonym okresie firmy reklamujące się na Facebooku oraz agencje marketingowe działające w ich imieniu były wprowadzane w błąd przez narzędzie określane mianem „wzrost konwersji”. Pisząc w dużym skrócie: reklamodawcy sądzili, że wyniki ich kampanii są znacznie lepsze niż w rzeczywistości. Tym samym byli zachęcani do zwiększania budżetów, napełniając tym samym i tak już pękatą kieszeń amerykańskiego potentata.

Zdaniem The Wall Street Journal jedna z agencji na tyle przepłaciła za kampanię, że teraz Facebook będzie musiał przyznać jej ekwiwalent reklamowy odpowiadający 0,5% rocznego budżetu na kampanie klientów.

To nie pierwszy raz

Ostatnia głośna afera związana z nieprawidłowym rozliczaniem kampanii reklamowych na Facebooku miała miejsce w 2018 roku. Wówczas gigant przyznał się, że przez jakiś czas zawyżał statystyki wyświetleń reklam wideo. Ugoda z poszkodowanymi reklamodawcami kosztowała firmę Marka Zuckerberga około 40 milionów dolarów.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry