Data wpisu: 22.04.2021

Google Chrome 90 będzie premiować strony z HTTPS

Ci przedsiębiorcy, którzy wciąż nie korzystają z protokołu HTTPS do zabezpieczania połączenia z ich stronami internetowymi, powinni błyskawicznie naprawić to niedopatrzenie. W połowie kwietnia Google udostępni najnowszą odsłonę swojej przeglądarki, czyli Chrome 90. Najpopularniejsze narzędzie w Polsce będzie domyślnie wyposażone w funkcję premiowania stron dbających o bezpieczeństwo użytkowników.

Domyślna opcja uruchamiania stron z HTTPS

HTTPS to protokół, który szyfruje połączenie ze stroną internetową, tym samym przeciwdziałając przechwyceniu danych użytkownika. Choć jest on standardem od wielu lat, to nadal nie brakuje stron, które z tego nie korzystają. W większości mowa jest o stronach należących do małych firm, z których perspektywy HTTPS jest niepotrzebnym kosztem.

Warto wiedzieć

Według Google obecnie od 77 do 98 proc. użytkowników przeglądarki Chrome otwiera wyłącznie strony z protokołem HTTPS.

Kwestia bezpiecznego połączenia jest od dawna jednym z czynników rankingowych. Oznacza to, że strony, które nie korzystają z HTTPS, są gorzej pozycjonowane w wyszukiwarce Google. Wraz z upowszechnieniem najnowszej wersji przeglądarki mogą zostać całkowicie zapomniane przez użytkowników.

W przeglądarce pojawi się domyślna opcja nakazująca, aby w pierwszej kolejności nawiązywać połączenie za pomocą protokołu HTTPS. Jeśli strona go nie posiada, to połączenie zostanie nawiązane w opcji HTTP, przy czym użytkownik zostanie ostrzeżony, że połączenie nie jest bezpieczne. Można się łatwo domyślić, jak taka informacja wpłynie na wizerunek marki przedsiębiorstwa.

Póki co opcja będzie udostępniona w przeglądarce Chrome 90 na komputery oraz urządzenia mobilne z systemem Android. Google na razie nie planuje wprowadzania tej modyfikacji w przeglądarce na iOS.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry