Data wpisu: 22.09.2016

Podcast i videocast – jak możesz je wykorzystać do promocji firmy?

Jedną z najskuteczniejszych metod promowania firmy w Internecie jest tworzenie jej profesjonalnego, eksperckiego wizerunku. Od kogo kupisz mięso? Od rzeźnika czy murarza? Właśnie. Chodzi o to, aby przekonać klientów, że firma nie tylko ma jakaś ofertę czy produkt, ale też doskonale orientuje się w branży, którą reprezentuje. Wysłanie takiego komunikatu do klientów nie jest trudne – wystarczy systematyczne prowadzenie bloga lub zainwestowanie w portal tematyczny. Coraz większą popularność zyskują jednak nowe narzędzia: podcast i videocast. Co to jest? Przeczytaj.

Czym jest podcast?

Podcast to dźwiękowy zapis jakiejś wypowiedzi. Nazwa wzięła się od słów broadcast, czyli nadawać i pod, od iPoda. Z podcastów od lat chętnie korzystają znani blogerzy, którzy zbudowali na nich swoją markę.

Podcasty mają tę przewagę nad np. wpisami na blogu, że nie są aż tak zajmujące. Każdy może sobie pobrać plik z podcastem na dany temat i wysłuchać nagrania w samochodzie, w pracy czy biorąc kąpiel. Jest to wygodne, nie dziwi więc, że popularność podcastów stale rośnie.

Jak nagrać dobry podcast?

  • Musi dotyczyć interesującego tematu
  • Musi mieć zrozumiały, barwny język
  • Liczy się poprawność językowa, dykcja i odpowiedni tembr głosu
  • Ważna jest charyzma autora wypowiedzi

Warunkiem sukcesu podcastów jest ich regularna publikacja. Najlepiej więc wybrać jakiś duży temat i podzielić go na odcinki, każdy zapowiadając na blogu firmowym.

Videocast – podcast z obrazem

Jak sama nazwa wskazuje videocasty są zapisem wideo jakiejś eksperckiej wypowiedzi. Powoli wypierają one same podcasty, bo obraz jest bardziej atrakcyjny dla widza. Przygotowanie videocastu wymaga jednak więcej zachodu.

Trzeba mieć sprzęt do nagrywania filmów (najlepiej przynajmniej półprofesjonalny), opanować tremę, nauczyć się występować przed kamerą itd. Kłopotliwy i czasochłonny jest też montaż filmów, nie wspominając już o czasie, jaki trzeba poświęcić na renderowanie gotowego wideo.

Ten trud się jednak opłaca, bo firma nagrywająca videocasty nie tylko udowadnia swój profesjonalizm, ale także daje twarz swojemu biznesowi. Klienci bardziej utożsamiają się z ludźmi, a nie z logiem czy napisaną sztywnym językiem ofertą. Dobre videocasty mogą nawet zrobić internetową gwiazdę z osoby, która je przygotowuje i wygłasza. Szczególnie, jeśli firma publikuje te poradniki także na YouTube.

Podcasty i videocasty można umieścić  na blogu lub na stronie internetowej firmy. Dla klientów jest to duża wartość, bo pokazuje to im, że firma dzieli się wiedzą, jest wiarygodna i doskonale zna się na tym, co robi/sprzedaje.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry