Data wpisu: 22.04.2022

Wybrana domena internetowa jest zajęta? Sprawdź, co możesz zrobić

Założyłeś firmę, masz już nazwę i co oczywiste chcesz, aby znalazła się ona w domenie, pod którą zostanie umieszczona Twoja nowa strona internetowa. Wchodzisz więc do bazy rejestratora domen, wpisujesz wybrany adres i… okazuje się, że domena jest już zajęta. Co zrobić w takiej sytuacji? Kilka dostępnych opcji omawiamy w naszym poradniku.

Zmień rozszerzenie

Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie domeny z inną końcówką. Jeśli np. adres www.firmajanakowalskiego.pl jest już zajęty, to być może wolna będzie domena www.firmajanakowalskiego.eu*. Pamiętaj, że rozszerzenie tylko teoretycznie wskazuje na lokalizację obszaru działalności firmy. Innymi słowy: jeśli działasz tylko w Polsce, to dobrze jest mieć domenę z rozszerzeniem .pl, ale wcale nie jest to konieczne.

Pomyśl o końcówce regionalnej

Załóżmy, że Twoja firma oferuje swoje usługi wyłącznie na ograniczonym terytorium kraju, na przykład w jednym mieście czy powiecie. Nie sprzedajesz nic w skali ogólnopolskiej czy tym bardziej europejskiej. W takiej sytuacji śmiało możesz rozważyć zarejestrowanie domeny z rozszerzeniem regionalnym, np. www.firmajanakowalskiego.bydgoszcz.pl. Nie wygląda to może zbyt estetycznie, natomiast zaletą takiej domeny jest fakt, że jednoznacznie wskazuje ona na obszar działalności, a także może dać Ci lekką przewagę w pozycjonowaniu strony na frazy lokalne.

Pokuś się o kreatywność

Znów warto wykorzystać nietypowe rozszerzenia domen, których są tysiące, dlatego istnieje szansa, że znajdziesz takie, które bardzo dobrze pasuje do profilu Twojej działalności. Przykładowo: masz firmę budowlaną o sztampowej nazwie, a w domenie chcesz od razu wskazać na profil swojej działalności. Wpadłeś więc na pomysł, aby założyć stronę internetową pod domeną www.budujemy.pl, ale ta jest już zajęta. Pomyśl więc, czy nie warto zarejestrować domeny np. www.budujemy.to*. Kombinuj, a będzie dobrze.

Dodaj inne znaki do adresu domeny

Mamy na myśli przede wszystkim znaki interpunkcyjne, czyli łącznik (dywiz). Co prawda nie jest to idealne rozwiązanie z wizerunkowego punktu widzenia, natomiast może zagwarantować Ci, że pierwotnie wybrana nazwa firmy jednak znajdzie się w domenie. Przykładowo: www.firma-janakowalskiego.pl.

Innym rozwiązaniem może być dodanie do nazwy domeny cyfry/liczby, co jednak sprawdza się raczej w przypadku serwisów tematycznych. Na przykład: domena www.budowadomu.pl jest oczywiście zajęta, natomiast pokombinowanie z www.budowadomu360.pl czy www.budowadomu24.pl może już przynieść spodziewane efekty.

W ostateczności w grę będzie jeszcze wchodzić odkupienie zarejestrowanej już domeny, o czym jednak przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.  
 


* Dla firm działających na teretorium Polski: W przypadku wyboru domeny z innym rozszerzeniem niż PL, należy zbadać jej potencjał w kontekście pozycjonowania na dla danego terytorium.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry