Data wpisu: 06.08.2018

Nowa strona internetowa to nie koniec wydatków

Produkcja nowej strony internetowej jest poważną inwestycją dla ogromnej części polskich przedsiębiorców, szczególnie tych stawiających pierwsze kroki w biznesie. Trzeba sobie natomiast zdać sprawę, że to dopiero początek, o czym nie wszystkie agencje oficjalnie informują. Gdy Twoja witryna będzie już gotowa i rozliczysz się z wykonawcą, to wydatki niestety się nie skończą. Kiedy ponownie sięgniesz do kieszeni? Przeczytaj.

Przedłużenie hostingu i domeny

W naszej agencji klient w cenie wykonania strony otrzymuje rok utrzymania jej na serwerze, a także 12-miesięczny okres rejestracji domeny. Oczywiście nie ma obowiązku korzystania z tych usług: każdy może je wykupić u zewnętrznych dostawców (w porozumieniu z nami – są serwery o szemranej reputacji, na których nie umieszczamy zasobów klientów).

Po roku trzeba ponownie przedłużyć obie usługi. Ile to kosztuje? Wszystko zależy od wybranego pakietu. W przypadku domeny jest to zwykle od kilkudziesięciu do nieco ponad 100 złotych rocznie. Hosting jest droższy i mówimy tutaj o kwotach rzędu kilkuset złotych rocznie. Zaznaczamy jednak, że nie korzystamy z usług najtańszych dostawców, ponieważ priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo klientów.

Przedłużenie certyfikatu bezpieczeństwa

Każda strona internetowa powinna korzystać z protokołu HTTPS, którego utrzymanie oczywiście kosztuje. Znów: wszystko zależy od klasy certyfikatu SSL i zakresu ochrony. Roczna subskrypcja kosztuje od około 100 złotych i ten wydatek bezwzględnie warto ponieść. Nie tylko z przyczyn wizerunkowych (klienci zwracają uwagę, czy wchodzą na bezpieczne strony), ale także dlatego, że HTTPS jest jednym z czynników rankingowych Google (wyszukiwarka ostrzega przed niezabezpieczonymi witrynami).

Aktualizacje

Wszelkie zmiany na stronie internetowej są oczywiście płatne – mówimy tutaj o zmianach wynikających z intencji klienta, a nie z np. popełnionego przez nas błędu. Jeśli po kilku miesiącach stwierdzisz, że chcesz dodać jaką funkcjonalność, element graficzny czy uzupełnić ofertę, to możesz zlecić nam wykonanie aktualizacji. Takie usługi rozliczamy według stawek godzinowych. Przeczytaj, dlaczego jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie.

Opieka techniczna

Każdego klienta zachęcamy do tego, by wykupił pakiet prac serwisowych, który gwarantuje pomoc fachowca w gardłowej sytuacji. Przykładowo: strona zostaje zhakowana. Właściciel witryny sam sobie z tym nie poradzi. Z kolei zlecenie tego specjaliście może być bardzo kosztowne. Korzystniej jest zatem zabezpieczyć się na wypadek tego typu sytuacji i mieć pewność natychmiastowej reakcji na zgłoszenie.

Podstawowe pakiety serwisowe w naszej agencji możesz wykupić już za 300 złotych netto, co jest śmieszną kwotą. Ten wydatek należy traktować w kategorii polisy ubezpieczeniowej.

Warto sobie zdawać sprawę z istnienia wymienionych kosztów utrzymania strony internetowej. Nie wszystkie agencje informuję o tym klientów, przez co później dochodzi do nieporozumień.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry