Data wpisu: 08.02.2023

Strona wolno się ładuje? To problem, który trzeba pilnie rozwiązać

Wolne ładowanie się strony internetowej jest przypadłością wielu witryn zaindeksowanych w wyszukiwarce Google. Ich właściciele często nie zdają sobie z tego sprawy – w końcu mało kto sam regularnie wchodzi na własną stronę. Tymczasem sytuacja, w której strona wolno się ładuje stanowi poważny problem, który wymaga pilnego rozwiązania. Dlaczego? Poznaj główne powody.

Wolne ładowanie się strony ma fatalny wpływ na UX

UX, czyli User Experience, to kluczowe zagadnienie, któremu poświęca się mnóstwo uwagi na etapie projektowania stron internetowych. Chodzi o stworzenie takiej witryny, która pod każdym względem będzie przyjazna użytkownikowi. Nie ma o tym mowy w momencie, gdy strona wolno się ładuje i po prostu irytuje, zmuszając użytkownika do wyjścia z niej jeszcze zanim wyświetlą się wszystkie elementy.

Wolno działająca strona budzi niepokój u użytkownika

Przeciętny użytkownik jest coraz lepiej wyedukowany w zakresie zagrożeń czyhających w Internecie. Jeśli strona wolno się ładuje, to może to budzić podejrzenia o bezpieczeństwo korzystania z niej. Wielu użytkowników profilaktycznie opuści witrynę i nie będzie ryzykować np. wykradzenia danych.

Mała szansa, że użytkownik zapozna się z treścią strony

Ten problem jest szczególnie istotny w kontekście użytkowników wchodzących na stronę z poziomu urządzenia mobilnego. Wolne ładowanie się witryny na smartfonie powoduje irytację, co w konsekwencji oznacza zamknięcie strony i tym samym utratę potencjalnego klienta.

Pogorszenie widoczności strony w wyszukiwarce

Warto wiedzieć, że szybkość ładowania się strony internetowej jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych. Ten parametr ma zatem wpływ na to, jak Google będzie pozycjonować witrynę w wyszukiwarce. Jeśli zależy Ci na dobrej widoczności strony, to musisz zadbać o to, aby ładowała się możliwie jak najszybciej.

Dlaczego strona wolno się ładuje? Potencjalne przyczyny

Najczęstszą przyczyną są problemy z serwerem, ale również błędy w kodzie strony. W grę może wchodzić także „przeładowanie” witryny elementami graficznymi i multimedialnymi. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie optymalizacji, co może się wiązać np. z koniecznością sformatowania grafik czy usunięcia niektórych elementów spowalniających działanie strony.

Jeśli Twoja firmowa strona internetowa wolno się ładuje, to nie lekceważ tego i zleć wprowadzenie zmian, które pozwolą znacząco przyspieszyć działanie witryny.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry