Data wpisu: 26.08.2023

Skąd grafik bierze pomysły do stworzenia projektu? Najczęstsze źródła inspiracji

Wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych usług graficznych, które są wręcz niezbędne do przeprowadzenia dowolnej kampanii wizerunkowej – także w Internecie. Podstawowe projekty, jakimi musi dysponować nowa, promująca się marka, to strona www, logo, papeteria czy stopka maila. Ciekawym zagadnieniem jest to, skąd grafik bierze pomysły do stworzenia konkretnego projektu? W branży kreatywnej źródeł inspiracji jest całe mnóstwo, a kilka z nich omawiamy w naszym artykule.

Sugestie klienta

Podstawowym źródłem inspiracji dla grafika zawsze jest brief, czyli krótki kwestionariusz wypełniony przez klienta zamawiającego konkretny projekt graficzny. W briefie klient określa przedmiot zlecenia i swoje oczekiwania względem wyglądu projektu, jego rodzaju, preferowanej kolorystyki, charakteru dzieła (poważne, humorystyczne, bardzo kreatywne lub szablonowe etc.).

Projekty konkurencyjnych marek

Nie jest żadną tajemnicą, że graficy komputerowi inspirują się nawzajem – nie należy natomiast mylić tego z plagiatowaniem czyjejś pracy. Większość grafików przed przystąpieniem do realizacji zlecenia zapoznaje się z projektami należącymi do konkurencyjnych marek, głównie w celu zorientowania się w trendach obowiązujących w danej branży.

Czyste skojarzenia

Grafik komputerowy to osoba, która musi nie tylko perfekcyjnie opanować obsługę programów komputerowych, ale przede wszystkim charakteryzować się umiejętnością kreatywnego myślenia. Bez tego nikt nie zrobi kariery w branży graficznej, co najwyżej mogąc być odtwórcą prostych projektów, o których zapomina się już w momencie zakończenia pracy nad nimi.

Projekty realizowane w przeszłości

Wielu grafików zachowuje swoje stare projekty, zwłaszcza te, które z jakiegoś powodu zostały odrzucone przez klientów. Takie prace zawsze mogą się przydać przy okazji realizowania nowego zlecenia. Graficy inspirują się swoimi poprzednimi koncepcjami lub modyfikują je w taki sposób, aby pasowały do nowego projektu. Jest to zupełnie standardowa praktyka.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry