Data wpisu: 03.10.2019

Czy reklamujesz Twoją firmę w… Wikipedii? Może czas zacząć?

Wikipedia to bez wątpienia jeden z największych fenomenów naszych czasów i gigantyczne osiągnięcie ery Internetu. Encyklopedia online, do której darmowy dostęp ma każdy, jest już nie tylko alternatywą dla tradycyjnych encyklopedii czy leksykonów, ale wręcz podstawowym źródłem wiedzy. Wystarczy zajrzeć do statystyk: polską wersję Wikipedii każdego miesiąca odwiedza około 8 milionów unikalnych użytkowników. Z marketingowego punktu widzenia lekceważenie tej grupy, jakby nie patrzeć, konsumentów jest czystym marnotrawstwem. Mimo to na reklamowanie swoich firm w Wikipedii decyduje się stosunkowo niewielu przedsiębiorców. Tymczasem jest to jak najbardziej możliwe i może być super skuteczne. Szczegółów dowiesz się z naszego poradnika.

Dlaczego warto dodać wpis o firmie/marce do Wikipedii?

Najważniejszym powodem jest oczywiście ogromny zasięg Wikipedii. Nie ma drugiej strony w polskim Internecie, która generowałaby tak dużo odwiedzin w skali miesiąca (nie licząc oczywiście wyszukiwarki).

A propos wyszukiwarki: wpisy opublikowane na Wikipedii są bardzo wysoko cenione przez roboty Google, stąd niemal zawsze to one pojawiają się na szczycie listy wyników wyszukiwania, jeśli chodzi o zapytania merytoryczne. Można z tego wyciągnąć ciekawy wniosek. Otóż umieszczenie swojej firmy/marki w Wikipedii znacznie zwiększa szansę na to, że brand będzie wysoko pozycjonowany w wyszukiwarce, choć przedsiębiorca nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż wpisy opublikowane w Wikipedii bardzo rzadko z niej wypadają. Jeśli nie dojdzie do jakiegoś kataklizmu, marka przedsiębiorstwa będzie więc widoczna dla użytkowników strony oraz wyszukiwarki wiecznie. Na Wikipedii nie ma żadnych abonamentów, nie trzeba nikomu płacić za utrzymanie wpisu, ponieważ strona działa i jest prowadzona non-profit, a dobrowolnie dotują ją tylko sami użytkownicy.

Inne korzyści z umieszczenia wpisu o firmie/marce na Wikipedii to:

  • Dopalacz wizerunkowy – Wikipedia jest traktowana jako wiarygodne źródło informacji (choć z tym akurat można polemizować), stąd zamieszczone na niej wpisy cieszą się zaufaniem użytkowników.
  • Prestiż – dodanie firmy/marki do Wikipedii nie jest takie proste, co po części tłumaczy, dlaczego wciąż stosunkowo niewiele przedsiębiorstw rozważa tę formę promocji. Na Wikipedii są natomiast największe marki świata, a znalezienie się w ich towarzystwie znacząco podnosi prestiż każdej kolejnej firmy.
  • Super mocne źródło linku – wpis o firmie na Wikipedii zostanie momentalnie odnotowany przez roboty Google. Renoma strony spowoduje, że algorytm uhonoruje również witrynę przedsiębiorstwa, co przełoży się na poprawienie jej pozycji w wyszukiwarce.
  • Smaczek – gdybyś był klientem Twojej firmy, to na pewno zaimponowałoby Ci to, że wpis na jej temat znajduje się w Wikipedii. Można z tego uczynić świetne narzędzie marketingu.

Nie tak prędko. Co trzeba zrobić, aby znaleźć się w Wikipedii?

Jak już wspomnieliśmy, pomysł dodania wpisu o firmie/marce do Wikipedii a jego realizacja, to dwie zupełnie różne kwestie. Wikipedia nie jest katalogiem reklamowym. Administratorzy tej strony dawno zorientowali się, że rodzi się moda na „marketing w Wikipedii”, o czym świadczyła rosnąca liczba zgłaszanych wpisów dotyczących najróżniejszych przedsiębiorstw. Gros z nich nie miała wartości merytorycznej, stąd powstał bardzo restrykcyjnie przestrzegany katalog zasad decydujących o tym, które wpisy mogą zostać opublikowane, a które będą z góry odrzucane.

Najważniejszą zasadą jest obiektywizm i wiarygodność. Wpis nie może być zatem kryptoreklamą. W żadnym miejscu nie może sugerować wyjątkowości oferty danej firmy. Bardzo ważne jest przy tym, aby zachować encyklopedyczny ton wypowiedzi, powstrzymując się od publicystyki, a tym bardziej języka korzyści.

W teorii wszystko jest jasne i zrozumiałe, ale w praktyce administratorzy Wikipedii bezlitośnie odrzucają wpisy, które w choćby delikatny sposób naginają ustalone zasady. Znamy przypadki firm, które wysyłały kilkanaście wersji wpisu, za każdym razem otrzymując odpowiedź odmowną. Największym problemem jest zatem to, że nie ma jakiegoś uniwersalnego wzoru, który zagwarantowałby stworzenie akceptowalnego dla administratorów wpisu.

Jak zwiększyć szansę na to, że wpis o firmie/marce zostanie opublikowany?

Podstawą jest uwiarygodnienie treści. Wikipedia na pewno nie opublikuje wpisu o firmie/marca, która powstała kilka tygodni wcześniej, bo to od razu „zalatuje” próbą zapewnienia sobie darmowej reklamy. Wpis musi więc dotyczyć przedsiębiorstwa z jakąś historią. Pozwoli to na umieszczenie w nim dat i ważnych wydarzeń z dziejów firmy (pamiętajmy o encyklopedycznym charakterze wpisu).

Kolejnym, ogromnie ważnym elementem uwiarygadniającym wpis są źródła. Należy zadbać o umieszczenie w treści linków, które prowadzą do zaufanych stron zawierających jakiekolwiek odniesienia do marki. Może to być np. artykuł na cenionym portalu gospodarczym czy do branżowego raportu, w którym przewinęła się nazwa firmy.

Rada

Jeśli we wpisie ma się pojawić link do strony firmy/marki, to powinien on prowadzić do zakładki z merytoryczną treścią – np. „O nas”.

Kolejnym sposobem na to, aby zwiększyć szasnę na opublikowanie wpisu, jest stworzenie kilku innych, ale niedotyczących konkretnego przedsiębiorstwa. Mogą to być krótkie zajawki na temat jakiegoś ważnego wydarzenia historycznego, czy nawet aktualizacje treści już istniejących wpisów. Celem jest uwiarygodnienie konta, z którego zamierzamy dodać wpis o firmie/marce.

Gdy w końcu się uda…

Opublikowanie wpisu o firmie/marce w Wikipedii jest dużym sukcesem i szybko zacznie procentować. Nie oznacza to jednak, że można już osiąść na laurach. Trzeba pamiętać o specyfice Wikipedii, która jest serwisem tworzonym przez społeczność. Oznacza to, że każdy użytkownik może zaktualizować czy uzupełnić istniejący wpis. Nietrudno się domyślić, że tę możliwość bezwzględnie wykorzystuje konkurencja.

Dlatego konieczne jest regularne zaglądanie do wpisu i sprawdzanie, czy nie pojawiły się w nim jakieś szkodzące wizerunkowi marki uzupełnienia – np. informacje o toczących się procesach czy problemach finansowych. Takie przypadki można zgłaszać administratorom Wikipedii z prośbą o moderację, ale będzie to skuteczne tylko wtedy, gdy autor oryginalnego wpisu ma dowody na nieprawdziwość dodanej treści.

Sprawdź aktualny cennik opracowania i dodania wpisu do Wikipedii


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry