Data wpisu: 07.11.2022

Usunięcie strony z Wikipedii – kiedy warto się na to zdecydować?

Obecność w Wikipedii to duży splendor dla marki biznesowej lub osobistej. W Soluma Interactive zauważamy duże zainteresowanie usługą dodania wpisu o marce do Wikipedii, czyli największej internetowej encyklopedii, podstawowego źródła informacji dla setek milionów ludzi na świecie. Tym większym paradoksem jest fakt, że zdarzają się zapytania o… usunięcie strony z Wikipedii, i to zarówno od osób prywatnych, jak i właścicieli przedsiębiorstw. Z czego wynika taka potrzeba? Kiedy warto zdecydować się na usunięcie własnej strony z Wikipedii?

Dlaczego niektórzy chcą zniknąć z Wikipedii?

Powody bywają bardzo różne. Najczęściej jest to spowodowane zamknięciem działalności, co oczywiście wymaga albo zaktualizowania wpisu, albo jego usunięcia. Bywa, że wspólnicy postanawiają się rozstać i nie chcą, aby informacja o ich do niedawna wspólnym przedsięwzięciu nadal widniała w Wikipedii.

Z naszą agencją marketingową kontaktują się również klienci zainteresowani usunięciem strony, której treść nie była z nimi konsultowana. Może to być efekt działania nieuczciwej konkurencji, samodzielnej decyzji jednego z pracowników czy nieumiejętnych i nieuzgodnionych działań podjętych przez wynajętą agencję.

Wpis szkodzi marce? Można nad nim popracować

Specyficznym przypadkiem jest sytuacja, w której strona o marce w Wikipedii bardziej szkodzi jej wizerunkowi niż go wspiera. Będzie tak, gdy treść wpisu zawiera nieprawdziwe informacje lub takie, które wprost godzą w dobre imię marki (np. niepotwierdzone plotki, przeinaczenia, wzmianki o współpracy ze skompromitowanymi klientami etc.).

W takiej sytuacji nie warto od razu podejmować decyzji o usunięciu wpisu. Pamiętajmy, że o wiele trudniej jest znaleźć się w Wikipedii niż z niej zniknąć. Być może wpis wymaga tylko przeredagowania, po czym będzie ważnym elementem wspierającym markę wizerunkowo i budującym jej prestiż.

W tych sytuacjach usunięcie strony jest jak najbardziej uzasadnione

Oczywiście zdarza się, że przeredagowanie wpisu nie wchodzi w grę, ponieważ właściciel marki nie życzy sobie obecności w Wikipedii (a decyzja o dodaniu wpisu nie była z nim konsultowana). Wówczas jak najbardziej można usunąć wpis poprzez wysłanie takiego żądania (z uzasadnieniem) do administratorów Wikipedii.

Warto się na to zdecydować wtedy, gdy działalność marki ma być anonimowa lub nie budzić większego zainteresowania (nie wnikamy w powody), a także w sytuacji, gdy marka przechodzi rebranding i wkrótce przestanie funkcjonować pod obecną nazwą, diametralnie zmieni profil działalności etc. Wówczas po zmianach będzie można utworzyć nową stronę w Wikipedii.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry