Data wpisu: 30.08.2022

Jak odkupić domenę internetową?

Domena internetowa jest podstawowym śladem obecności firmy w Internecie. Jeśli chcesz pozyskiwać klientów z sieci (a jest to właściwie konieczne), to musisz mieć stronę www, która to będzie funkcjonować pod konkretnym adresem. Problem polega na tym, że podaż wolnych domen, zwłaszcza tych atrakcyjnych, jest mocno ograniczona i stale spada. Może się więc okazać, że wybrana przez Ciebie domena jest już zajęta. Jeśli bardzo Ci na niej zależy, to dowiedz się, jak odkupić domenę internetową.

Kiedy odkupienie domeny ma sens?

Warto zdecydować się na odkupienie domeny internetowej w momencie, gdy wiesz, że dany adres będzie mieć duży wpływ na budowanie Twojej marki biznesowej, a także może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży, dzięki czemu inwestycja w odkup szybko się zwróci.

Sens ma odkupywanie poniższych rodzajów domen:

  1. Domeny generyczne – czyli zawierające jakieś istotne słowo kluczowe, jednoznacznie wskazujące na zawartość strony internetowej działającej pod domeną. Jeśli założyłeś internetową hurtownię materiałów budowlanych, to korzystne dla Twojego biznesu może być założenie sklepu online pod domeną www.materialybudowlane.pl.
     
  2. Domeny z nazwą marki – może się zdarzyć, że nazwa Twojej marki wcale nie jest tak unikalna i ktoś już zarejestrował zawierającą ją domenę (dlatego warto korzystać z profesjonalnego namingu – w ramach tej usługi copywriter może sprawdzić dostępność domeny z preferowanym rozszerzeniem). Jeśli zmiana nazwy marki nie wchodzi w grę, a chcesz mieć ją w domenie z przyczyn wizerunkowych, to zostanie Ci tylko odkupienie adresu od kogoś innego.
     
  3. Domena dla SEO – domena z bardzo dobrymi wskaźnikami SEO. Sposobów wykorzystania takich domen jest wiele – jednak przez zakupem upewnij się co do jakości i historii domeny.
     

Odkupienie domeny – jak to zrobić?

W pierwszej kolejności musisz ustalić, kto jest aktualnym abonentem danej domeny (pamiętaj, że domeny nie można kupić na własność, można tylko zarejestrować domenę na określony czas). Sprawdzisz to w bazie Whois (np.; dla domen polskich to: https://www.dns.pl/whois )

Wiele domen jest wystawionych na sprzedaż, jeśli dowiesz się jaka jest cena wywoławcza za domenę i jeśli nie jest to kwota zbyt wygórowana, to cały proces możesz przejść bardzo szybko, po prostu składając ofertę odkupu za cenę, jakiej oczekuje obecny abonent.

Jeśli jednak domena, przynajmniej oficjalnie, nie jest wystawiona na sprzedaż, to nie pozostaje Ci nic innego, jak skontaktować się z abonentem * i złożyć mu propozycję odkupu. Poczekaj na odpowiedź, a następnie przejdź do etapu negocjowania ceny. Pamiętaj, że Twoja pozycja jest słabsza – abonent doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo zależy Ci na jego domenie i może zażądać bardzo wysokiej kwoty. W takiej sytuacji realnie oceń, czy korzyści z posiadania domeny na pewno przewyższają koszt tej inwestycji (np.: czy nie lepiej opłaca się tę kwotę zainwestować w pozycjonowanie nowej domeny).

Na koniec jeszcze jedna mała wskazówka: możesz też uzbroić się w cierpliwość i liczyć na łut szczęścia. Chodzi tutaj o zamówienie opcji na domenę. Jeśli dany adres jest zajęty, to możesz zgłosić się do rejestratora z propozycją natychmiastowego przejęcia domeny, gdy abonament nie zostanie przedłużony i obecny właściciel utraci prawa do adresu.

 

Przypisy

*Jeśli dane abonenta domeny są niedostępne skontaktuj się rejestratorem domeny i przedstaw mu prośbę o kontakt z abonentem domeny.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry