Content marketing w polskich warunkach często jest sprowadzany wyłącznie do tworzenia ogólnikowych treści dla wyszukiwarki Google i ewentualnie dla osób niespecjalnie zorientowanych w danym temacie. Tymczasem tę strategię jak najbardziej można wykorzystać również na potrzeby kreowania eksperckiego wizerunku marki w oczach profesjonalistów. Content marketing dla B2B to nie tylko tworzenie treści, ale przede wszystkim dbanie o to, aby marka była postrzegana jako wiarygodna, co może wpłynąć na decyzje biznesowe odbiorców kampanii. Najważniejsze zasady, jakimi należy się tutaj kierować, zebraliśmy w naszym poradniku.
Fundamentem udanej kampanii content marketingowej skierowanej do B2B jest poznanie swojej grupy docelowej. Musimy wiedzieć, do kogo właściwie kierujemy treści. Nieco inny charakter będą mieć np. artykuły sponsorowane adresowane do dyrektorów handlowych, inne do wykonawców, którzy bardziej niż inspiracji potrzebują konkretnych rozwiązań.
Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że w content marketingu B2B nie chodzi o wywoływanie emocji – to zostawiamy sobie dla konsumentów. Skupiamy się na dawaniu realnej wartości, aby odbiorca treści po zapoznaniu się z nią nie miał poczucia, że właśnie zmarnował kilka cennych minut.
Klient biznesowy nie ma czasu, a tym bardziej ochoty na czytanie ogólników. Doskonale zna swoją branżę, więc nie musisz przekazywać mu oczywistości. Zaskocz go czymś, pokaż mu, jak rozwiązać jakiś problem, stawiaj na konkret.
Treści content marketingowe dla B2B różnią się od tych kierowanych do konsumenta. Zamiast artykułów blogowych, warto więc pomyśleć o tworzeniu e-booków, raportów, case studies, analiz, newsletterów czy portali tematycznych wypełnianych wartościową, merytoryczną treścią.
Choć content marketing kojarzy się głównie z tworzeniem treści pisanych, to w przypadku adresowania kampanii do klienta biznesowego warto pomyśleć o przełamaniu tego schematu. Tutaj świetnie sprawdzają się na przykład filmy prezentujące produkt, wywiady z ekspertami, podcasty czy instruktaże wideo.
Treści adresowane do profesjonalistów muszą być przekonujące i specjalistyczne. Szkoda czasu na marketingowe sztuczki i wyświechtane formułki. Ekspert szybko zorientuje się, że autor tekstu nie ma większego pojęcia o podejmowanej tematyce. Aby do tego nie dopuścić, należy zadbać o wiarygodność przekazu.
W tym celu sięgamy po dobre źródła, odwołujemy się do rzeczywistych przykładów potwierdzających dane stwierdzenie, możemy cytować branżowe autorytety i raporty. Wszystko to wpłynie nie tylko na wartość merytoryczną, ale też atrakcyjność treści.
Profesjonaliści rzadko sami z siebie zaglądają na blogi firmowe. Chcąc dotrzeć do nich ze swoją treścią, należy zatem zadbać o jej odpowiednią dystrybucję. Wykorzystujemy do tego kanały dla profesjonalistów, czyli np. LinkedIn, media branżowe, portale tematyczne, newsletter oraz spotkania bezpośrednie – chociażby podczas targów czy networkingu (zachęcamy do odwiedzenia strony www, przekazujemy fizyczną broszurę czy katalog z treściami dla ekspertów).
Eksperckie treści jak najbardziej mogą i powinny być zoptymalizowane pod SEO. Należy przy tym pamiętać, że profesjonaliści, którzy bardzo dobrze znają dany temat, raczej nie wpisują w Google haseł – mają natomiast tendencję do rozmawiania z wyszukiwarką, czyli wpisywania bardzo długich, szczegółowych zapytań.
Daje nam to spore pole do popisu w zakresie używania fraz typu long tail (z długim ogonem), bardzo rozbudowanych i mało konkurencyjnych, które szybko pozwolą osiągnąć wysokie pozycje w Google właśnie na te frazy (wykorzystując bierność konkurencji).
Inwestując w content marketing B2B wystarczy pamiętać, że biznesowy odbiorca treści nie potrzebuje reklamy i nie jest nią zainteresowany. Oczekuje natomiast konkretnych rozwiązań swoich problemów oraz poszukuje wiarygodnego dostawcy usług czy produktów. I właśnie na tych aspektach skupiamy się tworząc dowolne treści.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.