Data wpisu: 11.09.2015

Czy tylko niski koszt? Zalety budowania stron internetowych w oparciu o gotowe szablony

Internet to niezmierzone źródło rozwiązań z praktycznie każdej branży. Wykorzystują to również niektóre agencje, walczące o zlecenia niską ceną. Ich klucz do sukcesu? Najczęściej słaba jakość, ale nie tylko. Bardzo często zdarza się, że tańszy wykonawca sięga po gotowy szablon, na bazie którego powstaje później docelowa strona www. Wygląda nieźle, jest całkiem funkcjonalna, a w dodatku nie kosztowała majątku. Tak, szablony wcale nie są takim złem, jak można by sądzić. Poznajcie ich podstawowe zalety.

Czym jest szablon strony www?

Z szablonami jest tak, jak z reprodukcjami pięknych obrazów wielkich mistrzów. Jeśli mamy odrobinę talentu, możemy sobie we własnym zakresie „machnąć” np. coś z Van Gogha. Oczywiście specjalista i amator sztuki od razu rozpozna falsyfikat, ale sporej grupie osób to może się podobać.

Szablony stron www są powszechnie dostępne w sieci i wykorzystują je głównie:

  • freelancerzy lub małe agencje, które zdobywają klientów niską ceną;
  • bardziej obeznani w podstawowych zasadach tworzenia stron, którzy chcą zrobić witrynę we własnym zakresie, nie ponosząc przy tym dużych kosztów.

Szablony to inaczej skórki, które współpracują z dedykowanym systemem zarządzania treścią, najczęściej darmowym, jak WordPress czy Joomla. Są to systemy dobre, funkcjonalne i na ich podstawie powstały tysiące stron czy blogów. Amator mógłby w ogóle nie odróżnić strony zrobionej w oparciu o darmowy CMS i szablon od tej, która powstała dzięki autorskim działaniom programistów dużej agencji reklamowej. Ale mówimy tu tylko o amatorach.

Największe zbiory gotowych szablonów znajdziemy pod adresami:

  • www.elegantthemes.com
  • www.theme.wordpress.com
  • www.themeforest.net
  • www.templatemonster.com

Uczciwie trzeba przyznać, że niektóre dostępne tam opcje są naprawdę bardzo dobre i z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do stworzenia całkiem niezłej strony, nawet firmowej. Korzystają z nich też większe i profesjonalne agencje, ale zawsze uprzedzają o tym klienta, któremu bardzo zależy na niskiej cenie. Szablon bowiem znacznie skraca czas produkcji witryny.

Wiele agencji, szczególnie zaawansowanych, posiada także własne szablony stron www. Opracowują je z myślą o klientach, dla których najbardziej liczy się cena.

Czy warto? Jest kilka argumentów za

Korzystanie z gotowych szablonów jest oczywiście rysą na honorze zawodowego programisty, ale rynek bywa bezlitosny i czasami po prostu trzeba się na to zdecydować. Jakie korzyści płyną z tego dla klienta i wykonawcy?

  • Niska cena – wytłumaczyliśmy to wcześniej;
  • Szybkie tempo realizacji – strona oparta na szablonie może powstać nawet o połowę szybciej niż autorska;
  • Łatwa pracadla wprawnego programisty nie jest żadnym problemem dostosowanie gotowego szablonu do wymagań konkretnej strony i zainstalowanie kilku wtyczek podnoszących jej funkcjonalność;
  • Spora liczba dostępnych opcji – są szablony proste, są takie bardziej zaawansowane. Do wyboru, do koloru. Niektóre z nich idealnie sprawdzają się do produkcji bloga, inne do strony www, jeszcze inne do portalu.

Podsumowując: z szablonami jest tak, jak z robieniem zdjęć telefonem komórkowym. W dobrym świetle efekt będzie całkiem niezły, nie natrudzimy się przy dźwiganiu sprzętu i nie musimy przy tym za bardzo myśleć. Jednak jeśli zależy nam na naprawdę dużej funkcjonalności i wysokiej estetyce, nic nie zastąpi ciężkiej lustrzanki.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry