Data wpisu: 23.01.2017

Jak założyć stronę internetową? O czym nie możesz zapomnieć?

Jeśli prowadzisz biznes lub planujesz jego uruchomienie, to na pewno zdajesz sobie sprawę z konieczności posiadania strony internetowej. Prędzej czy później będzie Ci ona niezbędna, dlatego lepiej od razu zainwestować w jej stworzenie i mieć ten etap z głowy. Jak założyć stronę internetową? Niestety, wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu. Dzięki naszemu poradnikowi nie zapomnisz o żadnym elemencie.

Czemu właściwie ma służyć strona internetowa?

Może zabrzmi to banalnie, ale każda strona internetowa, a już szczególnie ta tworzona na potrzeby biznesowe, musi mieć jakiś cel. Zacznij więc od rzetelnego zastanowienia się, do czego jest Ci to właściwie potrzebne? Co chcesz osiągnąć wydając niemałe pieniądze na posiadanie własnej strony www? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są takie oczywiste.

Firma uruchamiająca prywatną szkołę potrzebuje strony po to, aby rodzice poznali jej ofertę. Firma sprzedająca znicze prawdopodobnie chce zdobyć kontrahentów, którzy będą składać zamówienia za pośrednictwem witryny. A Twoja firma?

Od tego, jakiej odpowiedzi udzielisz, będą tak naprawdę zależeć dalsze kroki. Inaczej projektuje się bowiem prostą wizytówkę, inaczej stronę wizerunkową, jeszcze inaczej sklep internetowy, portal czy blog. Na każdym etapie tworzenia witryny musisz kontrolować, czy rzeczywiście kolejne kroki wpisują się w realizację wyznaczonego celu.

Jak założyć stronę internetową? Wybór niezbędnych narzędzi

Strona internetowa nie funkcjonuje w próżni. Musi mieć swój adres i miejsce, w którym zostanie umieszczona. Dlatego na tym etapie trzeba już wybrać dwa kluczowe elementy: domenę oraz usługę hostingową.

Wybór domeny jest kluczowy. Adres strony musi być łatwy do zapamiętania i dobrze współgrać z charakterem prowadzonej działalności oraz zawartości witryny. Firmy najczęściej decydują się na domenę będącą jednocześnie ich nazwą. To dobry pomysł. Dzięki temu adres witryny od razu staje się jednym z elementów identyfikacji marki, a potencjalni klienci nie będą mieli problemu ze znalezieniem strony przez wyszukiwarkę.

Co do hostingu. Chodzi tutaj o miejsce na serwerze, które będzie wykorzystane do przechowywania całej zawartości strony www (grafik, tekstów, formularzy etc.), ale także poczty elektronicznej. Bardzo ważne jest bowiem to, aby adres mailowy funkcjonujący w firmie był taki sam, jak nazwa domeny. Wpływa to na profesjonalny wizerunek marki i budzi zaufanie.

Rada

Wybierając usługę hostingową zwróć uwagę nie tylko na ilość przydzielonego miejsca w ramach jakiegoś pakietu cenowego, ale także na kwestię bezpieczeństwa oraz przede wszystkim supportu.

Pora zabrać się za projektowanie strony

Cel wyznaczony, domena wybrana i kupiona, miejsce na serwerze jest. Nie pozostaje więc nic innego, jak zacząć tworzyć tę stronę. Tutaj masz do wyboru 3 rozwiązania:

  • Możesz zaprojektować stronę samodzielnie – jest to możliwe, ale z doświadczenia wiemy, że kompletnie pozbawione sensu. Jeśli nie masz doświadczenia i umiejętności, to stracisz mnóstwo czasu na naukę (najczęściej na własnych błędach), a do tego efekt Twoich starań może być bardzo niezadowalający.
  • Możesz zlecić stworzenie strony freelancerowi – profesjonalna strona za 200 złotych? Żaden problem! Takie oferty bez trudu znajdziesz na portalach aukcyjnych, ale skoro bierzesz się za biznes, to na pewno wiesz, że za takie pieniądze nie można oczekiwać cudów, a nawet przyzwoitej jakości wykonania.
  • Możesz zlecić stworzenie strony profesjonalnej agencji – to najdroższe, ale też najlepsze rozwiązanie. Płacisz, więc wymagasz i masz prawo oczekiwać, że strona w 100% będzie odpowiadać Twoim wyobrażeniom. Wybór agencji to temat na osobny wpis – teraz wspomnimy tylko o takich kryteriach, jak wiarygodne portfolio, doświadczenie oraz podejście do klienta, które ujawnia się już na etapie przygotowywania oferty.

Teraz wiesz już, jak założyć stronę internetową. Możesz więc przystąpić do działania. Zanim jednak zrobisz jakikolwiek krok w tym kierunku, pamiętaj o najważniejszym – ta strona będzie wizytówką Twojej firmy. Od Twoich decyzji zależy, jak będą ją odbierać klienci.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry