Data wpisu: 21.02.2020

Analizujemy działania marketingowe konkurencji. Jak to zrobić krok po kroku?

Konkurencja nie tylko utrudnia życie przedsiębiorcy, ale może też być fajnym źródłem inspiracji oraz motywacją do ciągłego ulepszania swojego biznesu. Z pewnością w Twojej branży są firmy, na których warto się wzorować na wielu poziomach, w tym związanym z działaniami marketingowymi. Nie ma nic złego w podglądaniu konkurencji, a nawet kopiowaniu niektórych rozwiązań, oczywiście w możliwie autorski sposób. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, jak krok po kroku przeanalizować działania marketingowe konkurencyjnych firm.

Krok 1: Strona internetowa

Witryna konkurencyjnej firmy zawsze jest punktem wyjścia do dalszej analizy. To ona stanowi perłę w koronie strategii marketingowej, dlatego bardzo uważnie ją prześledź, sprawdź wszystkie funkcjonalności, zobacz, czy łatwo jest się po niej poruszać, zwróć uwagę na układ strony głównej, obszerność i jakość treści, użyteczność różnych funkcjonalności. Zapisz sobie te rozwiązania, które szczególnie przypadły Ci do gustu i zapytaj twórcę Twojej strony, czy można je zastosować u Ciebie.

Krok 2: Content marketing

Twoja konkurencja na pewno inwestuje w marketing treści, dlatego sprawdź, jak to robi w praktyce. Być może prowadzi własny blog poradnikowy? Może regularnie publikuje artykuły sponsorowane na portalach (których)? Zwróć uwagę na częstotliwość publikacji oraz jakość treści.

Krok 3: Social media

To oczywiste, że musisz zajrzeć na wszystkie profile konkurencyjnych marek w mediach społecznościowych. Sprawdź, jak są prowadzone, czy pod wpisami pojawia się dużo komentarzy, jak często publikowane są nowe wpisy, jakie tematy poruszają, czy odsyłają do strony firmowej czy może jednak konkurencja skupia się na komunikacji z klientami w social mediach.

Krok 4: Wizytówka w Google Moja Firma

Sprawdź, czy konkurencyjne firmy ją posiadają – to szczególnie ważne w przypadku biznesów lokalnych. Przyjrzyj się dokładnie wizytówkom w Google Moja Firma innych firm z Twojej branży. Co odróżnia je od Twojej? Może już na pierwszy rzut oka są atrakcyjniejsze? Zawierają więcej zdjęć, lepszą treść? Pod wizytówkami konkurencji jest mnóstwo pozytywnych recenzji klientów? Postaraj się o takie same! Uruchom dobrze przygotowaną wizytówkę w Google Moje Firma.

Krok 5: Sposób komunikacji

Czytając teksty na stronie konkurencji, przeglądając jej social media, blog i artykuły sponsorowane, koniecznie zwróć uwagę na to, czy inne marki raczej skracają czy zwiększają dystans w stosunku do klientów. Być może od dawna popełniasz błąd polegający na tym, że kreujesz się na zbyt poważnego przedsiębiorcę, a klienci nie tego oczekują? Wolą marki bezpośrednie, luźniejsze, takie bardziej „swojskie”. Tego również możesz się dowiedzieć na podstawie analizy działań marketingowych konkurencji.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry