Data wpisu: 20.07.2015

Programiści poszukiwani! Ogromny deficyt specjalistów na polskim rynku

Jeśli nasz blog czytają bardzo młodzi ludzie, którzy dopiero decydują o swoją zawodowej przyszłości, to mamy dla Was świetną inspirację. Warto zainteresować się zawodem programisty komputerowego. Okazuje się bowiem, że pracy dla fachowców z tego zakresu nie zabraknie jeszcze przez długie lata. Co więcej, specjalistów po prostu brakuje.

Programiści a sprawa narodowa

Według szacunków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na polskim rynku brakuje około 50 tysięcy programistów komputerowych. Liczba może nie jest imponująca, ale przecież rzadko zdarza się, że w jakimkolwiek zawodzie notowany jest deficyt specjalistów. Co więcej, pod uwagę brani są już nie tylko prawdziwi wymiatacze po studiach, dodatkowych kursach i z masą praktyki, ale także absolutni nowicjusze znający tylko podstawy programowania. Już tak skromne umiejętności – przynajmniej zdaniem urzędników – powinny gwarantować znalezienie dobrze płatnej pracy i są bardzo oczekiwane przez pracodawców.

Bardzo ciekawe dane na temat szeroko pojętego polskiego rynku umiejętności programistycznych przynosi nam Eurostat. Z badania „Computer Skills in the EU27 in figures” wynika, że Polska zajęła 22 pozycję wśród 27 krajów Unii pod względem liczby młodych ludzi, którzy kiedykolwiek napisali jakiś program komputerowy. To słaby wynik, ale chyba jednak nie do końca oddający faktyczną sytuację. Polacy są świetnymi programistami, choć rzeczywiście – czasami ich po prostu brakuje.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, na potwierdzenie swoich danych, postanowiło zorganizować program „Akademia 3.0”, którego opiekunem będzie Fundacja Media 3.0. Ma on wykształcić nową grupę wykwalifikowanych programistów, którzy wypełnią lukę na rynku pracy.

Firmy walczą o programistów

Dla przedstawicieli innych zawodów może to brzmieć nierealnie, jednak naprawdę uzdolnieni i doświadczeni programiści mogą potwierdzić, że popyt na ich usługi jest naprawdę duży. Wiele firm wręcz zabiega o zatrudnienie fachowca, rzucając na stół mocne argumenty w postaci nie tylko wysokiej pensji, ale też funduszy na przeprowadzkę i zadomowienie się w nowym mieście, bardzo atrakcyjne pakiety motywacyjne, nie mówiąc już o takich oczywistościach, jak narzędzia do pracy.

Nie jest jednak tak, że każdy, kto posiada umiejętność programowania w jednym choć języku, od razu zacznie dyktować warunki pracodawcom. Najbardziej cenieni są bowiem obecnie fachowcy od tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne. Można bez ryzyka stwierdzić, że oni naprawdę nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy, przynajmniej w dużym i średnim mieście.

Słówko od Agencji Reklamowej Soluma. Do programistów i nie tylko

Jak to wszystko wygląda z punktu widzenia agencji interaktywnej, takiej jak nasza? Dobry programista jest zawsze mile widziany w zespole, bo od jego umiejętności w dużej mierze zależy nie tylko jakość oferowanych przez nas usług, ale także terminowość i możliwość brania udziału w bardzo zaawansowanych i ambitnych projektach. Bez programisty nie powstanie dobra strona internetowa, która jest podstawowym produktem oferowanym naszym klientom.

Ale ponieważ ten tekst będą czytać także nasi graficy, handlowcy, opiekunowie klienta, copywriterzy i jeszcze masa innych bardzo potrzebnych ludzi, to nie możemy o nich zapomnieć. Programista bez zespołu wspierającego nie stworzy niczego świetnego. Róbcie więc to, na czym się znacie i co Was naprawdę interesuje. Dziś na rynku brakuje programistów, jutro zabraknie grafików, a pojutrze ludzi piszących poprawnie po polsku. Taka karma w naszej branży.

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy czynni programiści faktycznie nie narzekają na brak pracy? Sami dyktujecie warunki pracodawcom? Może jednak dane ogólne nie do końca pokrywają się z rzeczywistością widzianą Waszymi oczyma? Koniecznie zostawcie ślad opinii w komentarzach.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry