Data wpisu: 11.02.2015

Video zawładnie rynkiem reklamy internetowej?

Treści video mogą zawładnąć rynkiem reklamy internetowej? Coś jest na rzeczy.  Sukcesy, również polskich, vlogerów rozpalają zmysły osób, które chciałyby zacząć zarabiać na jakiejkolwiek działalności w Internecie. Warto jednak zauważyć, że popularność serwisów video nie wzięła się z powietrza i tego typu aktywność przeżywa rozkwit od kilku sezonów. Treści video już są, a w najbliższej przyszłości nadal będą bardzo ważną gałęzią reklamy internetowej.

Facebook stawia na treści video

Każda osoba interesująca się rynkiem reklamy w sieci doskonale zdaje sobie sprawę, że Facebook i inne portale społecznościowe już dawno przestały być miejscem niewinnych spotkań znajomych. W praktyce są to doskonale naoliwione maszyny promocji, które każda firma chcąca dotrzeć do szerokiego grona odbiorców po prostu musi wykorzystywać.

Sam Facebook jednak dość szybko ewoluuje i metody promocji używane do tej pory, niekoniecznie muszą sprawdzać się bez końca. Serwis niedawno ogłosił, że zachowania jego użytkowników brną w kierunku dzielenia się materiałami video.

Z danych Facebooka wynika, że w ubiegłym roku globalna liczba zamieszczanych tu treści video wzrosła w stosunku do roku 2013 aż o 75%! W Stanach Zjednoczonych odsetek ten sięgnął 94%. Statystycznie aż połowa użytkowników portalu ogląda za pośrednictwem Facebooka codziennie przynajmniej jeden filmik.

Rekordowy był listopad 2014 roku, gdy liczba postów zawierających materiały multimedialne, przegoniła liczbę postów z linkami odsyłającymi do serwisu YouTube. Oznacza to jedno – użytkownicy Facebooka nie chcą już tylko dzielić się informacjami o sobie i swoich zainteresowaniach w formie pisemnej i zdjęciowej. Tworzą społeczność skupioną wokół treści atrakcyjnych wizualnie i w ten sposób – pewnie bezwiednie – dają sygnał, że sposób wykorzystywania portalu w celach komercyjnych powinien ulec zmianie.

Video marketing świetnym pomysłem na promocję

Facebookowi zmiana zachowań jego użytkowników jest bardzo na rękę. To żadna nowość, ale warto o niej wspomnieć treści video są już bardzo ważnym nośnikiem reklamy. Spójrzmy na to, co dzieje się od wielu miesięcy na YouTube – ciężko jest tam obejrzeć jakikolwiek filmik, który nie byłby opatrzony reklamą.

Stajemy się społeczeństwem obrazkowym, które z coraz większym trudem rozumie słowo pisane. Nawet content marketing, do tej pory skupiony na dostarczaniu tekstów wysokiej jakości, ewoluuje w stronę tworzenia grafik, wizualizacji, reklam flash i wreszcie – filmów promocyjnych. Taki przekaz jest przez szeregowego internautę lepiej zapamiętany i może skuteczniej przełożyć się na jego decyzje zakupowe.

Oczywiście nie jest tak, że film zastąpi treść. Te dwa obszary muszą ze sobą współgrać, chociażby w kontekście zjawiska storytelling.

Facebook już zapowiedział, że w tym roku będzie skupiać się na rozwoju usług związanych z zamieszczaniem na swoim portalu treści video. Trend natychmiast podchwyciły agencje reklamowe i social media, które zaczynają przygotowywać całe kampanie marketingowe oparte właśnie na przekazie multimedialnym.

Czy klienci szybko przestawią się na nowy trend? Zobaczymy. Nie oszukujmy się – dla wielu nadal kluczowe znaczenie będzie mieć budżet kampanii reklamowej, a ten, w oparciu o video marketing, po prostu musi być wyższy niż w przypadku standardowych działań z użyciem displayu czy AdSense.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry