Data wpisu: 26.09.2022

Jak opracować szablon tworzenia artykułów na blog firmowy? Instrukcja krok po kroku

Pisanie bloga firmowego to świetny sposób na zwiększenie zasięgu w sieci, zbudowanie eksperckiego wizerunku marki osobistej lub biznesowej, a także wsparcie kampanii SEO. Problemem jak zwykle pozostaje utrzymanie systematyczności w tworzeniu nowych artykułów. Pomocne może być tutaj wcześniejsze opracowanie szablonu, czyli po prostu wzoru, zgodnie z którym będą pisane nowe teksty. Dzięki temu nie tylko łatwiej zmobilizujesz się do pisania, ale też zachowasz spójność pod względem formy i obszerności artykułów. Jak opracować taki szablon? Wykorzystaj naszą instrukcję krok po kroku.

Krok 1: lista tematów

Kluczowym elementem takiego szablonu jest lista tematów artykułów, które zamierzasz poruszyć na blogu. Dobrze będzie stworzyć listę minimum 100-150 tematów – wystarczy na dobrych kilkanaście miesięcy pisania bloga.

Krok 2: struktura wstępu

Wstęp to najważniejsza część artykułu. Jeśli nie uda Ci się zainteresować czytelnika w ciągu tych kilku zdań, to raczej stracisz jego uwagę i zaczniesz zaliczać wysoki współczynnik odrzuceń strony bloga. Wstęp powinien składać się z chwytliwego tytułu oraz 4-5 zdań wprowadzających do tematu, kończąc się zaproszeniem do lektury lub wezwaniem do działania.

Krok 3: stosowanie nagłówków

Nie ma dobrego artykułu blogowego bez nagłówków. W każdym tekście warto umieścić minimum 3-4 nagłówki tak, aby poszczególne akapity składały się z maksymalnie 5-6 zdań. Oczywiście wszystko zależy od obszerności danego tematu.

Krok 4: body copy

Body copy to rdzeń artykułu blogowego, czyli po prostu jego środkowa część, w której rozwijasz temat, odpowiadasz na pytania zawarte we wstępie i nagłówkach. Ta część musi mieć wysoką wartość merytoryczną. Warto również uwzględnić częstotliwość stosowania słów kluczowych w oryginalnej i odmienionej formie.

Krok 5: przejrzystość tekstu

Szablon tworzenia artykułów na blog firmowy powinien również uwzględniać techniki dbania o przejrzystość i atrakcyjność tekstu. Unikamy zbitych bloków, wpuszczamy do tekstu jak najwięcej światła poprzez stosowanie częstych akapitów, pogrubień, wypunktowań itd.

Krok 6: zdjęcie do artykułu

W ramach szablonu warto od razu ustalić, czy tekst ma być wzbogacany o zdjęcia. Jeśli zdecydujesz się tylko na zdjęcie główne, to wskaż bank, z którego będziesz korzystać (oraz inne osoby odpowiedzialne za pisanie artykułów), określ ich rozdzielczość oraz preferowaną orientację.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry