Data wpisu: 26.07.2017

Czy można z góry określić koszt stworzenia strony internetowej?

Profesjonalna strona internetowa nie jest i nigdy nie będzie tania. Pora się z tym pogodzić. Firmy, które sądzą inaczej, zwykle po czasie brutalnie uświadamiają sobie, w jak dużym były błędzie. Warto pamiętać, że produkcja strony internetowej to praca kreatywna, wymagająca analizy, testów, przeprowadzenia burzy mózgów w zespole, a to wszystko kosztuje. Czy w takim razie można z góry określić koszt stworzenia strony internetowej, skoro różni klienci mogą mieć (i zwykle mają) różne wymagania?

Uniwersalny cennik

Jeśli zajrzałeś już do naszego cennika, to na pewno wiesz, że podajemy konkretne ceny za stworzenie strony internetowej – progi różnią się w zależności od zakresu prac. Zrobiliśmy to z prostego powodu: chcemy, aby klient z góry wiedział, co może otrzymać w danej cenie. Jest to uczciwe i wygodne dla obu stron. Chcesz tanio? Strona nie będzie miała tego i tamtego. Nie lubisz się ograniczać? Musisz za to odpowiednio zapłacić. Proste.

Istnienie cennika nie oznacza jednak, że każda strona mieszcząca się w danym progu cenowym będzie wyglądać tak samo. Podajemy jedynie elementy, które witryna na pewno będzie posiadać – natomiast ich dopasowanie do charakteru marki jest już sprawą indywidualną i nie generuje dodatkowych kosztów.

Pewne schematy się powtarzają

Agencje reklamowe zajmujące się tworzeniem stron www bardzo często informują, że nie posiadają cennika, ponieważ „proces projektowania strony jest skomplikowany i do każdego zlecenia należy podchodzić w sposób indywidualny”. To z grubsza prawda, ale w tym zdaniu kryje się też niepotrzebne mydlenie klientom oczu.

Z naszego doświadczenia wynika, że większość firm zamawia bardzo podobne strony – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i zawartości. Można więc podać cennik „od”, ponieważ gros procesów i tak się nie zmienia, a więc wiemy, ile czasu potrzebuje grafik na stworzenie layoutu, a ile webmaster na jego implementację.

Ważne!

Oczywiście zdarza się, że klienci mają bardzo konkretne wymagania, dalece wykraczające poza to, co znajduje się w cenniku. Wówczas rzeczywiście konieczne jest indywidualne wycenienie usługi.

Trzeba uważać

W przypadku naszego cennika klient otrzymuje rzetelną informację i dokładnie wie, co otrzyma w ramach danej ceny. Jeśli pojawiają się dodatkowe wymagania, zawsze informujemy o możliwości wzrostu kosztu produkcji. Wiemy natomiast, że na rynku działa wielu freelancerów i „agencji” oferujących stworzenie strony internetowej w bardzo niskiej, stałej cenie. Nazwijmy rzecz po imieniu: to pułapka.

Owszem, da się tworzyć strony za takie pieniądze, ale wyłącznie systemem taśmowym. Oznacza to, że zamawiający nie ma żadnego wpływu na ostateczną funkcjonalność witryny. Wykonawca posiada bowiem uniwersalny szablon, do którego podstawia tylko różne elementy graficzne. Wszystko zajmuje mu kilka godzin. Na takie oferty trzeba uważać, chyba że komuś zależy tylko na posiadaniu jakiejkolwiek strony i nie przykłada wagi do szczegółów.

Odpowiadając na tytułowe pytanie: tak, można z góry określić koszt stworzenia strony internetowej. Trzeba to jednak zrobić rzetelnie, bez ukrywania czegokolwiek przed klientami. Wtedy taka wycena jest uczciwa i wiążąca dla obu stron.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry