Data wpisu: 24.01.2017

Ile kosztuje strona internetowa? Co wpływa na koszt jej utrzymania?

Po lekturze artykułu na temat ceny stworzenia strony internetowej, pora na analizę kosztów utrzymania witryny. Te także nie są wcale takie niskie. Wiele oczywiście zależy od zawartych umów z dostawcami poszczególnych rozwiązań. Przejdźmy więc do rzeczy i sprawdźmy, ile kosztuje strona internetowa z punktu widzenia stałych wydatków.

Od czego zależy, ile kosztuje strona internetowa?

Najważniejszy jest typ strony (czyli m.in: funkcjonalność strony). Inne koszty wchodzą w grę w przypadku prostego bloga, który jest głównie nośnikiem treści, inne w sytuacji, gdy mamy do utrzymania duży portal tematyczny o znacznym stopniu rozbudowania. Są jeszcze strony firmowe, czyli głównie wizerunkowe, które potrafią być jednak bardzo „naładowane” treścią, elementami graficznymi czy różnego rodzaju wtyczkami (formularz kontaktowy, moduł mapy itd.).

Zawartość, czyli tzw. waga strony, ma kluczowe znaczenie dla tego, ile potrzebujemy miejsca na serwerze. Wykupując usługę hostingową płacimy za przydzielony limit danych – np. 15 GB, lub inne zasoby serwera.  W przypadku przekroczenia zasobów trzeba ponosić dodatkowy koszt lub po prostu przejść na wyższy pakiet.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, ile kosztuje strona internetowa, jest generowany ruch. Pisząc najprościej: im więcej osób odwiedza witrynę, tym większe są wymagania względem serwera, który na przykład musi szybko zwracać wyniki, aby nie spowalniać działania serwisu. Tutaj znów kłania się kwestia wyboru konkretnego pakietu i dostawcy usługi hostingowej. Na pewnym etapie może się okazać, że strona jest tak popularna, iż konieczne będzie przejście na bardziej wydajny, a więc droższy serwer.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Na cenę utrzymania strony internetowej oczywiście wpływa również koszt utrzymania domeny. Za domenę płaci się abonament roczny. Po jego uiszczeniu dostawca gwarantuje utrzymanie domeny przez kolejny okres. Zwykle jest tak, że najtańszy jest zakup domeny. Wiele firm kusi w ten sposób klientów oferując np. domeny za złotówkę. Problem w tym, że odnowienie usługi w każdym kolejnym roku będzie coraz droższe. Generalnie koszt utrzymania domeny waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Bardzo ważnym, a niestety często bagatelizowanym obowiązkiem odpowiedzialnego właściciela strony www, jest regularne wykonywanie kopii zapasowych witryny. Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Żaden dostawca usługi hostingu nie zagwarantuje 100% bezpieczeństwa danych umieszczonych na serwerze, o czym przekonuje się coraz więcej osób. Reakcja właściciela serwera na atak jest wypadkową jego podejścia do prowadzonego biznesu i szacunku do klientów, a z tym naprawdę bywa różnie.

Dlatego koniecznie trzeba wykonywać kopie zapasowe zawartości strony. Można to robić samodzielnie przy pomocy ogólnodostępnego oprogramowania i trzymać na dysku (ryzykowne) lub zlecić tę usługę administratorowi strony, co znów wymaga wykupienia dodatkowego miejsca na serwerze, jednak zapewnia znacznie większy stopień bezpieczeństwa. Tak czy inaczej – koszty rosną.

Udoskonalenia

Każda strona internetowa prędzej czy później się zestarzeje, co wymusi wprowadzenie wielu modyfikacji. Co 2-3 lata warto wykonać zaawansowaną analizę treści znajdujących się w obrębie witryny, ocenić ich skuteczność i stopień dostosowania do aktualnej oferty firmy. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może być np. przeprowadzenie redesignu strony www, co pociąga za sobą niemałe koszty.

Nie zapominajmy również o bieżącej aktualizacji systemu CMS. Profesjonalna agencja w ramach gwarancji udostępnia taką usługę gratis, ale najczęściej tylko na rok. Później za usuwanie różnych błędów, które mają prawo się pojawić, trzeba będzie już płacić. Dotyczy to także przywracania witryny do ładu po ewentualnym ataku hakerskim.

Jak widać tych wydatków jest naprawdę sporo. Przeciętny koszt utrzymania strony w skali rocznej wynosi od kilkuset złotych wzwyż. Jest to jedna niewielka inwestycja w wizerunek firmy, którą bez wątpienia warto ponieść.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry