Data wpisu: 23.08.2022

Niezbędne elementy ułatwiające nawigację po stronie internetowej

Nawigowanie po stronie internetowej jest często niedocenianym, a wręcz bagatelizowanym zagadnieniem (dlatego wracamy do tematu po raz kolejny). Tymczasem nic nam po świetnie wyglądającej, bogato wypełnionej treścią witrynie, jeśli przeciętny użytkownik nie będzie w stanie się na niej łatwo odnaleźć. Osoba, która nie może znaleźć podstawowych informacji w ciągu kilku sekund, opuści stronę i prawdopodobnie już na nią nie wróci – w efekcie stracimy potencjalnego klienta. Dlatego na etapie projektowania witryny konieczne jest przewidzenie kilku elementów ułatwiających nawigację. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Stopka

Choć od dawna projektanci stron internetowych podejmują próby zrezygnowania ze stopki, to praktycznie zawsze są one nieudane. Powód? Jesteśmy przyzwyczajeni do stopki, a przeciętny internauta zawsze będzie jej szukać na stronie w celu ułatwienia sobie nawigacji. Rezygnacja ze stopki jest błędem projektowym, który można porównać do umieszczenia logo marki po prawej stronie witryny.

Czytelne menu

Menu to fundament nawigacji po stronie internetowej. Zaprojektowanie menu wydaje się być bardzo prostym zadaniem, jednak i tutaj są popełniane podstawowe błędy. Najczęstszym z nich jest albo nadmierne rozbudowanie menu, albo jego nieuzasadnione skrócenie i stosowanie dziwnego nazewnictwa.

Zobacz: jeśli w menu umieścisz tylko pozycje „O firmie”, „Oferta” i „Kontakt”, to bardzo wydłużysz użytkownikowi czas dotarcia do tak ważnych dla niego informacji, jak chociażby cennik usług.

W menu należy umieścić te pozycje, jakich przeciętny użytkownik z pewnością będzie szukać na stronie. W przypadku rozbudowanej oferty unikamy sytuacji, w której menu rozwija się do monstrualnej długości i zasłania pół ekranu.

Przyciski CTA

Przyciski call to action, czyli wzywające do działania, nie pełnią wyłącznie funkcji sprzedażowej. To ważne elementy ułatwiające nawigację po stronie. Warto jest zastosować na stronie głównej, nawet jeśli nie jest to witryna stricte sprzedażowa, ale wizerunkowa. Przycisk CTA z hasłem „Napisz do nas” czy „Sprawdź cennik” uatrakcyjnia stronę, czytelnie nawiguje użytkownika oraz stanowi kluczowy aspekt projektowania witryny internetowej zgodnie z zasadami UX.

Sugestywne ikony

Żyjemy w kulturze obrazkowej, o czym nie można zapominać na etapie projektowania strony internetowej. Ikony, które są w pełni zrozumiałe dla użytkownika, ułatwiają nawigowanie po witrynie, umożliwiając szybkie przejście do interesującej użytkownika sekcji – na przykład formularza kontaktowego, sklepu internetowego, cennika etc.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry