Data wpisu: 19.04.2016

Video Content Marketing – 5 pomysłów na jego realizację

Content marketing to dziś bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych metod promowania biznesu, jednak reklamodawcom, a przede wszystkim ich potencjalnym klientom powoli przestaje wystarczać sam tekst czy grafika. Dlatego od pewnego czasu furorę, na razie głównie za granicą, robi Video Content Marketing. Nie należy go jednak mylić z publikowaniem zwykłych spotów reklamowych na YouTube czy Vimeo – to nie jest zamiennik dla reklamy telewizyjnej. VCD jest elementem większej strategii marketingowej opartej na szeroko rozumianej treści.

Oto 5 przykładów na świetne wykorzystanie Video Content Marketingu do promocji firmy czy produktu:

  1. Videoporadnik – świetny i mało kosztowny sposób na wypromowanie produktu. Videoporadniki cieszą się ogromną popularnością internautów, wbrew pozorom nie tylko najmłodszych. Pomyśl, że ktoś szuka na YouTube porady na temat przycinania krzewów. Fajnie będzie, jeśli trafi na film Twojej firmy, która produkuje sekatory, prawda?
  2. Instrukcja obsługi – bardzo popularny trend wykorzystywany przez coraz więcej firm. Zamiast tworzyć obszerny opis produktu przypominający nudną instrukcję, której i tak nikt nie czyta, warto na opakowaniu umieścić np. kod QR, po którego przeskanowaniu klient zostanie odesłany na portal video z umieszczoną tam instrukcją filmową. Oczywiście filmik musi być interesujący, może zabawny – wiele zależy od branży i oczekiwań Twojej grupy docelowej.
  3. Vlog – czyli video blog to hit wśród internautów. Najpopularniejsze vlogi są śledzone przez setki tysięcy subskrybentów i przynoszą ich autorom ogromne dochody. Twoja firma także może prowadzić vlog, ale podstawa to dobry pomysł. Na początek trzeba więc opracować jakąś strategię i konkretny rodzaj komunikacji oraz charakter wypowiedzi. Warto przy tym pamiętać, że widzowie vlogów i generalnie internauci nie lubią sztuczności. Najlepiej więc stworzyć kanał z przymrużeniem oka, oczywiście jeśli marka może sobie pozwolić na taką niezobowiązującą komunikację.
  4. Współpraca z vlogerami – vlogerzy, podobnie jak blogerzy, są tzw. liderami opinii, dzięki czemu mogą wpływać na zachowania i decyzje innych. Upraszczając to zjawisko: jeśli vloger mówi, że to jest fajne, to dla tysięcy jego subskrybentów to także jest fajne. Współpraca z vlogerami jest opłacalna, jeśli opiera się na sensownych zasadach. Wielu vlogerów dbając o swój rzetelny wizerunek nie zgadza się bowiem na robienie np. recenzji produktów. Generalnie lepiej nie nastawiaj się też na to, że za odpowiednią cenę uda Ci się kupić w 100% przychylną opinię vlogera – zawsze będzie to wyglądać sztucznie, a subskrybenci łatwo to wychwycą.
  5. Animacja – nowoczesne, bardzo dobre jakościowo animacje świetnie sprawdzają się w Video Content Marketingu. Taka forma daje większe możliwości w zakresie graficznego przedstawienia różnych procesów czy szczegółów dotyczących firmy lub produktu. Animacje są z reguły ciekawe, przyjemne dla oka i chętnie przekazywane dalej przez internautów.

Korciło nas, aby w zestawieniu umieścić jeszcze viral, ale ostatecznie z tego zrezygnowaliśmy. Jest to bowiem kontrowersyjna i ryzykowna forma komunikacji z potencjalnymi klientami i z pewnością nie każda marka może sobie na nią pozwolić.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz ofertę

Przewiń do góry