Data wpisu: 22.01.2018

Niedoceniany „gratis” do profesjonalnej strony internetowej

Wielu przedsiębiorców zastanawiających się nad zleceniem produkcji nowej strony internetowej, analizując oferty skupia się wyłącznie na cenie. Jeśli oferty są do siebie zbliżone, kluczowym kryterium wyboru staje się termin realizacji. Doświadczenie, portfolio, referencje – to schodzi na kolejny plan. Efekt jest taki, że osobom spoza branży interaktywnej naprawdę trudno jest odróżnić ofertę przygotowaną przez profesjonalną agencję reklamową od tej stworzonej przez freelancera. Mało kto zwraca bowiem uwagę na drobny, ale niezwykle istotny szczegół, przez nas nazywany „gratisem”. Chodzi o opiekę project managera.

Czym zajmuje się project manager?

Pisząc w dużym skrócie: rolą project managera jest zbudowanie szerokiego, wygodnego i wytrzymałego mostu między zamawiającym a wykonawcami strony internetowej. Przede wszystkim chodzi tutaj o programistę i grafika. Project manager dba, aby specjaliści otrzymali bardzo precyzyjne informacje, na podstawie których będą mogli stworzyć projekt w 100% odpowiadający klientowi.

Działa to także w drugą stronę. Jeśli programista, grafik czy chociażby copywriter ma jakieś wątpliwości, chce coś uściślić, to zwraca się z tym do project managera, a tan – po przełożeniu słów kolegów na „ludzki” język, ustala szczegóły z zamawiającym. Project managera można więc porównać do tłumacz, który dba o to, by obie strony relacji mogły się bez przeszkód porozumieć.

Dlaczego project manager jest tak cennym „gratisem”?

Opieka project managera często jest niedoceniania, a to właśnie dzięki temu drobnemu elementowi proces zamawiania i oczekiwania na realizację strony internetowej (czy dowolnego innego projektu) jest mniej stresujący, bardziej merytoryczny, obarczony znacznie mniejszym ryzykiem otrzymania czegoś, co kompletnie nie odpowiada specyfikacji.

Jeśli zlecisz produkcję strony freelancerowi, który jest niezłym programistą, ale nie potrafi pracować z klientem, stresuje się każdą rozmową telefoniczną, pracuje tylko w nocy, a więc nie ma z nim kontaktu w ciągu dnia, to spodziewaj się problemów. Każda Twoja uwaga do projektu zostanie przez niego odebrana osobiście. Nie masz również żadnej gwarancji, że specjalista zrozumie, o co Ci chodzi, jeśli nie użyjesz branżowego słownictwa.

Właśnie dlatego w profesjonalnych agencjach reklamowych funkcjonuje bardzo ważne stanowisko project managera – nazywanego swojsko opiekunem projektu. Jego pomoc jest oferowana w cenie usługi każdemu zamawiającemu stronę internetową, projekt logo czy np. kampanię reklamową.

Pamiętaj: zanim ostatecznie wybierzesz wykonawcę Twojej strony www, zapytaj o opiekę project managera. To może być element, który pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz ofertę

Przewiń do góry